Almanya’ya kaç FETÖ’cü üst düzey bürokrat iltica etti?

almanyaya-kac-fetocu-ust-duzey-burokrat-iltica-etti-1.jpg

Almanya’ya iltica başvurusu yapan Türk görevlilerin sayısı açıklandı.  Alman İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, darbe girişiminden bu yana üst düzey Türk kamu görevlileri ile ailelerinden oluşan 768 kişi Almanya’da iltica başvurusu yaptı. Başvuruların yarısından fazlası kabul edildi.

2016 yılında düzenlenen 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana, diplomatik pasaport sahibi 260 Türk vatandaşı ile 508 üst düzey Türk kamu görevlisinin Almanya’da iltica başvurusu yaptığı bildirildi.

YARISINDAN FAZLASI KABUL EDİLDİ?

Alman İçişleri Bakanlığı, muhalefet partisi Sol Parti’nin Federal Alman Meclisi’nde verdiği soru önergesine yanıt verdi. Yanıtta 20 Kasım itibariyle geçerli olan veriler kullanılırken, söz konusu sayılara eş ve çocukların da dahil olduğu belirtildi. Bakanlığın aktardığı verilere göre, şu ana kadar yapılan 768 başvurunun 401’i, yani yarısından fazlası olumlu sonuçlandı.

Sol Parti meclis grubu tarafından yapılan açıklamada, diğer 367 başvurunun henüz sonuçlanmadığı ve açıklanan verilerden sürecin halen sürdüğü sonucunun çıkarılması gerektiği belirtildi.

AYDA ORTALAMA BİN TÜRK İLTİCA BAŞVURUSU YAPIYOR

Ekim ayında toplam bin 59, Eylül ayında bin 16, Ağustos ayındaysa 962 Türk vatandaşının Almanya’da iltica başvurusu yaptığı kaydedildi. Ekim ayında başvuru yapanların yaklaşık yüzde 30’una iltica hakkı tanındığı belirtildi. Suriye ve Irak’tan sonra Türkiye, Almanya’da yapılan iltica başvurularında üçüncü sırada bulunuyor.

‘KAÇANLARIN SAYISI ARTIYOR’

Sol Partili Sevim Dağdelen, Alman haber ajansına yaptığı açıklamada Türkiye’den kaçanların sayısının giderek arttığını belirterek, iltica hakkının yalnızca üst seviye kamu çalışanlarına tanınmasıyla yetinilmemesi gerektiğine savundu. Dağdelen, bu hakkın “elde ettikleri koruma kotası diplomatlardan düşük olan demokratlar, solcular ve Kürtlere de aynı şekilde” tanınması gerektiğini söyledi.

Berlin’in halihazırdaki Ankara politikasının “sempati toplama amacı taşıdığı” nitelemesinde bulunan Dağdelen, bunun terk edilerek Almanya’nın Türkiye politikasına yeni bir yön verilmesi gerektiğini söyledi.

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top