Baba Parası…Baba Sevgisi…

baba_parasibaba_sevgisi_h303.jpg

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın vefatı ile beraber, ilk eşinden olma oğullarından Mehmet Tatlıcı ile ikinci eşinden olma Uğur Tatlıcı arasında büyük bir miras münakaşası başladı. Bir yanda sadece babasının son arzularına riayet edilmesini isteyen Uğur Tatlıcı, diğer yanda ise babasının son arzularını içeren vasiyetnamesini kabul etmeyen, ve bununla yetinmeyip tüm hukuk kurallarını hiçe sayarak mirastan daha fazla pay koparmaya çalışan Mehmet Tatlıcı.

Babası vefat etmeden 3 hafta önce, avukatlarına babasının mirası ile ilgili dava açılabilmesi için vekâlet veren bir evlat düşünün… (İlgili haber)

Baba hastanede yaşam savaşında, evlat babasından kalacak mirasın derdinde… 

Babası vefat ettikten değil 11 hafta, değil 11 gün, TAM 11 SAAT SONRAyani ertesi günü bile bekleyemeden, sabaha karşı 04:29’da avukatı aracılığıyla bankaya gönderdiği bir faks mesajıyla babasının adına mevcut her türlü mevduat, hak ve alacağın ölüm tarihindeki faizli bakiyeleriyle birlikte ayrıntılı dökümünü isteyen bir evlat düşünün… (İlgili haber)

Babasının vefat etmesinin üzerinden BİR GÜN BİLE GEÇMEDEN, önce hastaneye koşup babasının ölüm belgesini alan, hemen ardından da mirasçılık belgesi düzenlenmesi için mahkemeye başvuran bir evlat düşünün…

Baba vefat etmiş, cenazesi toprağa bile verilmemiş, ama evlat ertesi günü bile bekleyemeyecek kadar cevval (!); bankalara faks gönder(t)erek babasından geriye kalanları öğrenmek derdinde… Babanın cansız bedeni henüz hastane morgunda, cenaze namazı kılınmamış, naaşı defnedilmemiş, ama evlat çoktan hastaneden ölüm belgesini almış ve mahkemeye koşmuş, mirasçılık belgesi için başvurusunu yapmış bile…

Hatırlatalım: Bunların hepsi Tatlıcı Gerçekleri’nde tüm belgeleriyle birlikte okurlarımızın bilgisine sunulmuş durumda.

Babasının kırkı bile çıkmadan 0,000027 hisselik gözdağı
Babasının 90.000’de 25 (0,00027) hissesi bulunan eski Pilma Pil Fabrikasındaki depo sahiplerine bir dilekçe gönderiyor bu evlat (belgesi ekte). Bundan sonra kiranın 6/32’sini bana ödeyeceksiniz diyor. Üstüne üstlük bir de korkutmak için hiç bir yasa maddesi ile bağdaşmayan tamamen gerçek dışı bir cümle ekliyor: “Bu dediğimi yapmazsan iki defa kira ödemek zorunda kalırsın” diyor özetle. Ve bu yazıların tamamını 1 Nisan 2009 tarihinde kiracılara gönderiyor. Babasının 40’ı bile çıkmadan.

Kırıntının kırıntısı hissenin 6/32’si ile yapılmaya çalışılan bu işe ne demeli? Bir bardak suda fırtına… Kaldı ki, bir şirkete ait gayrimenkullerin kirası her zaman için şirkete ait hesaplara yatırılır. Şahısların hesabına yatırılmaz. Usule ve yasaya aykırıdır.  

Aynısını, rahmetli babasının terekesine ait Beykoz Konaklarındaki bazı evlerin kiracılarına da yapıyor. “Baba yok artık ben varım. Benim payımı bana ödeyeceksin, yoksa iki defa ödersin” diyor, “uslu dur yoksa öcüler gelir” misali…

Olmayacak duaya amin demek niye peki?

Cevabı basit: Ya tutarsa?

Hâlbuki ülkemizdeki kanunlar şöyle diyor:  

Bir mirasçının terekedeki (mirasçılara kalan mal varlığı) kiraya verilmiş bir taşınmazın kira parasının miras payı oranında kendisine ödenmesini istemesi hukuken mümkün değildir. Zira mirasçılar tereke bölüştürülünceye kadar terekedeki menkul ve gayrimenkul malvarlığı değerleri ile hak ve alacaklar üzerinde elbirliği ile hak sahibidirler.

Medeni Kanunun 701. maddesinin 2. fıkrasına göre:

 “Elbirliği mülkiyetinde ortakların belirlenmiş payları olmayıp her birinin hakkı, ortaklığa giren malların tamamına yaygındır.”

Tereke, ayrı bir malvarlığı olarak bölüşülünceye kadar bütün mirasçıların, yani miras ortaklığının elbirliği ile sahip olduğu bir malvarlığı olarak kalır.

Yukarıda anlatıldığı gibi her şey açık ve net… Her şey kanıtlarıyla ortada… Tabi bu evlat yıllardır babasının mirasının hayali ile yatıp kalkmadığı ve onun mirasıyla ilgili hesap, kitap, hazırlık yapmadığı için bu kanun maddesini bilmiyor olabilir. Anlayışla karşılamak ve haksızlık etmemek lazım!

Baba, Evlat, Para, Vefa ve Sevgi kavramları birbirine işte böyle bağlanmış durumda…

Bunun kanunları hiçe sayan bir para kazanma yolu olduğunu bir an için bir yana bırakalım. 

Çünkü burada başka şeyler de var…

Baba parası… Baba sevgisi… Para aşkı… Rahmetliye saygı… Vefa borcu…  

Vefa: Sevgide devamlılık demektir.  

Ahlaki bir terim olarak ise, görülen iyilikleri unutmama, iyilikte bulunanlara misliyle veya daha fazlasıyla karşılık verme demektir…

Biz sadece gerçekleri tüm belgeleri ile açıklıyoruz.

Yorumu okurlarımıza ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz…

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top