Habertempo İsimli Gazeteye Kınama Kararı

habertempo_isimli_gazeteye_kinama_karari_h314.jpg

Basın Konseyi, “habertempo” isimli İnternet gazetesi aleyhine, yaptığı “habercilikle” basın meslek ilkelerinin 4. 5. ve 6. maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle KINAMA KARARI verdi.

Habertempo isimli İnternet gazetesi, 5 Nisan 2013 tarihli ‘Baba Parası Uğur’a Tatlı Geldi’ başlığı altında verdiği “haberinde” Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın oğlu ve UNT Holding CEO’su Uğur Tatlıcı ve rahmetlinin eşi Nurten Tatlıcı hakkında gerçeklerden uzak, insanları haber verme ve eleştiri sınırlarını aşarak küçük düşürmeye çalışan ve aşağılayan bir söylem geliştirmişti. Burada “haber değeri” bir yana, Sayın Uğur ve Nurten Tatlıcı’yı kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmaya yönelik olduğu net bir şekilde görülen bir dille kaleme alınmış, basın ahlakı ve ilkeleri, gazeteciliğin tarafsız ve doğru haber verme gibi prensiplerinin yanında insan ahlakına da ters düşen bir “gazetecilik” örneği sergilemişti.

Benzerlerini başka bazı “gazetelerde” de gördüğümüz bu tür “haberler” rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın saygın anısına ve onun geride bıraktıklarına karşı sistemli bir şekilde sürdürülmeye çalışılan karalama kampanyasının parçasıdır.

Nereden ve ne amaçla çıktığı artık herkesçe malum
Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın adını, saygınlığını ve bu dünyada bıraktıklarını korumak ve yaşatmaktan başka hiçbir amaçları olmayan, kendi hallerinde sade bir hayat süren Uğur ve Nurten Tatlıcı’ya karşı aslında NEREDEN ve NE AMAÇLA çıktığı gün be gün kamuoyunca da çok NET bir şekilde görülmeye başlanan bu “haberlere” karşı, gerçekleri ortaya koyan tüm cevaplar verilmekte, gerekli hukuki adımlar yerinde ve zamanında atılarak bunları yapanlar kamuoyunda teşhir edilmektedir.  

Tatlıcı Gerçekleri’ni yakından takip eden okurlarımızın bildiği gibi, daha önce de benzer “haberler” yapılmış ve bunu yapanlar yine basının ve gazeteciliğin saygınlığını korumak için oluşturulan ve ülkemizin değerli gazetecileri ve akademisyenlerinin içinde yer aldığı Basın Konseyi Yüksek Kurulu tarafından kınanmış ve bu “haberleri” yapanlar hakkında tazminat davaları açılmıştı (Bkz. basin-konseyi-sekreterliginden-ercan-ozturke-kinama-kararı  ve ercan-ozturk-hakkinda-tazminat-davasi-acildi)


Şimdi de, Habertempo isimli bu sözde “haber” sitesini kimler “temsil ediyorsa”, Basın Konseyi tarafından yapılan soruşturmaya, “şikâyet edilen taraf” olarak GELMEMİŞLER, Konsey’in sorularına bir cevap dahi vermemişlerdir. Ama ortaya çıkıp da yaptıkları “haberin” arkasında bile duramayanlar, İnternet’in “sanal yüzü” arkasına gizlenerek “çamur at, izi kalsın” hinliği içinde aslında artık habercilikten geçtik, insan onurunu bile hiçe sayan bu söylemleriyle nereye varmak istediklerinin cevabını esas olarak adalet karşısında vereceklerdir. O zaman ortaya çıkıp neyi savunacaklar bunu merak ediyoruz.

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın anısına ve geride bıraktıklarına yönelik, insanlıktan ve insan ahlakından uzak tüm bu sistemli “itibarsızlaştırma çabalarının” takipçisi olacak ve gelişmeleri okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz. 
İlişikte, Basın Konseyi Yüksek Kurulu kararını okurlarımızın bilgilerine sunarız.

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top