Hayallerinden Birisi Gerçek Oldu…

arzularindan_birisi_gercek_oldu_h302.jpg

Antalya Belek’te 2013 yılının Mayıs ayı sonunda faaliyete geçecek olan Tatgolf Solar Ağaç Projesi, rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın kurucusu olduğu Tatgolf’ün elektrik tüketiminin %65’ini karşılayacak

Çevreci görüşleri ile bilinen UNT Holding CEO’su Uğur TATLICI’nın babası rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı adına uzun süredir hayata geçirmeyi arzu ettiği Solar Ağaç projesi, 2012 yılının Aralık ayında start almıştı.

Türkiye’nin ilk 27 delikli golf sahası ünvanını taşıyan Tatgolf bir ilke daha imza atarak, Türkiye’nin güneş enerjisi kullanan ilk ve tek golf sahası olma özelliğine sahip oldu.

31 adet Solar Ağaç kuruldu
Tatgolf sahasının doğal yapısını bozmadan planlanan projede, her birinde 9 adet panelin bulunduğu çiçek şeklinde 31 adet solar ağaç yer alıyor. Bu çalışma, yurtdışı projelerine de başarıyla imza atan solar enerji firması Anel Elektrik’in yürüttüğü büyük projelerden biri olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 250.000 dolara mal olan projenin sağlayacağı tasarruf ise uzun süreçte kayda değer rakamlara ulaşıyor.

Tek bir dal dahi budanmadı
Solar ağaç projesinin Tatgolf’ün enerji ihtiyacının yüzde 65’ini karşılayacağını belirten UNT Holding CEO’su Uğur Tatlıcı: “Antalya bir güneş şehri. Belek bölgesi metrekare başına 1990 kWh elektrik üretme potansiyeline sahip. Istanbul için bu rakam ortalama 1500 kWh, Ankara için ortalama 1600 kWh. Antalya güneş enerjisi yatırımları açısından Türkiye’nin en elverişli bölgelerinden birisi. Sistemin kurulumu ve işletmesi de son derece çevre dostu. Fotovoltaik panellerimizi golf sahamıza, tek bir ağaç dalının bile zarar görmeyeceği şekilde kurduk. Güneş santralimiz Nisan-Ekim ayları arasında tam kapasitesiye yakın bir ortalama verim ile hizmet verecek. Haziran-Ağustos aylarında sahamızın elektrik ihtiyacının tamamını Solar Ağaç Projemiz sayesinde karşılayabileceğiz. Herbiri 9 panelden oluşan toplam 31 Solar Ağaç yılboyu güneş enerjisini elektriğe çevirecek. Hava kapalı olduğu zamanlarda ise sistem otomatik olarak şebekeden ihtiyaç kadar elektrik takviyesi alabilecek. Üretim fazlamızın olduğu dönemlerde ise şebekeye elektrik vererek ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda şebekeden aldığımız elektrik borcumuzu ödeyeceğiz. Böylece güneşlenme sürelerinin her dakikasından faydalanmış olacağız. Bu projemiz Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Yöredeki tüm tesisleri çevre dostu güneş enerjisi yatırımları yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Babasının en büyük arzularından birisiydi
Sağlığında babasıyla beraber yaptıkları yurtdışı seyahatlerinde zaman zaman solar tarlaların önünden geçtiklerini belirten Uğur Tatlıcı: “Rahmetli babamla yurtdışı seyahatlerimizde zaman zaman solar tarlaların ve rüzgar çiftliklerinin önünden geçerdik. Bu yenilenebilir enerji üretim sahalarına hayranlıkla bakardı. Her defasında bana dönüp ‘Geleceğin sektörü bu’ derdi. Biz de rahmetli babamın bu arzusunu küçük boyutta da olsa hayata geçirmek için geçen sene kolları sıvadık. Çok kısa bir süre içerisinde Solar Ağaç Projemiz faaliyete geçecek. Keşke babam hayatta olsaydı da açılışını kendi elleriyle yapsaydı.” dedi.

2 ağaç kesilmesin diye kapasite yarıya düşürüldü
Solar Ağaç projesi kurulumu yapılırken tek bir dal dahi budamadıklarını belirten UNT Holding CEO’su Uğur Tatlıcı: “Biz bu projeyi 120 kW kapasiteli olarak planlamıştık. Ancak buna göre yerleşim esnasında her biri 100 yaşını geçkin 2 ağacın kesilmesi gerekiyordu. Değil ağaç kesilmesi, tek bir dal dahi budanmadan bir yerleşim yapmalarını istedim. Yaptıkları yeni yerleşimde photovoltaic panel sayısını 515’den 279’a düşürmeleri gerekti ve kapasitemiz bu nedenle 65kW’a düştü. Bizim için doğa her şeyin önünde gelir. Çevre dostu bir projeyi hayata geçirelim derken yüzyıllık ağaçları katletmek insanlık dışı olurdu” dedi.

Yılda 104.000 kWh enerji üretecek
Tatgolf’te hayata geçirilen ve 2376 m2 alana kurulu 279 Fotovoltaik panelden oluşan Solar Ağaç Projesinin yılda 130.000 kWh enerji üretmesi bekleniyor. Ancak bu üretim; ısı, yansıma, photovoltaic modül kayıpları ve akım iletim direnci gibi faktörlerden dolayı yaklaşık yüzde 20 kayba uğrayarak 104.000 kWh seviyelerine düşmekte. Bu üretimin tesisin elektrik faturalarında yılda 35-40 bin TL’lik bir tasarrufa neden olacağını bildiren yetkililer, Antalya’nın Solar Enerji yatırımı için Türkiye’nin en uygun şehirlerinden birisi olduğunu kaydettiler. Tatgolf Solar Ağaç projesinin 2013 yılının Mayıs ayında faaliyete geçeceği belirtiliyor.

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top