Kedi Uzanamadığı Ciğere Mundar Dermiş

kedi-ciger.jpg

İstanbul Zincirlikuyu’daki Tat Towers, rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın yıllarını vererek tamamen kendi öz kaynaklarıyla, büyük bir emek ve sabırla inşa ettirdiği ikiz iş kuleleridir. Merhumun ilk evliliğinden oğulları, başta Mehmet Tatlıcı olmak üzere, babalarının bu eserinin de işlevsiz kalarak adeta çürümeye terk edilmesi için yıllardır ellerinden geleni yapmışlardır. Sonuçta, şehrin en önemli ulaşım yolları üzerindeki bu dev yapılar, atıl tutulmuş ve ekonomiye kazandırılamamıştır.

Mehmet Tatlıcı şimdilerde binaların dış yüzeylerinin reklam amaçlı kullanılmasına da karşı çıkıyor, bunu engellemek için elinden geleni ardına koymuyor. Ama bu nafile “hukuk cambazlıklarında” istediği hiçbir sonucu da alamıyor…

Bugünkü haber yorumumuzda, Mehmet Tatlıcı’nın rahmetli babası Mehmet Salih Tatlıcı’nın inşa ettiği Tat Towers’ı atıl tutmak için yaptığı yeni “hukuk cambazlıklarını” ve adaletin bütün bu oyunlara verdiği son cevabı okurlarımız ve kamuoyuyla paylaşacağız.

Tat Towers’ı yapan Mehmet Salih Tatlıcı’nın vefatı ve sonrası gelişmeler

Tat Towers’ın inşaatı yaklaşık 9 yıl önce tamamlanmıştı. Dünyaca ünlü büyük otelcilik firmaları binaları turizm amaçlı olarak kiralamak için önemli teklifler vermişlerdi.  Ancak, bu görüşmeler devam ederken, Mehmet Salih Tatlıcı hastalandı. Zaman içinde hayırsever işadamının hastalığı ilerledi ve kendisi işlerini yakından takip edemez hale geldi, 22 Şubat 2009 tarihinde de maalesef ebediyete intikal etti.

Merhumun henüz hayattayken 1994 yılında yazmış olduğu, ancak 2009 yılındaki vefatından sonra ortaya çıkan vasiyetnamesinde emrettiği hususları, kendilerine bugün sahip oldukları her şeyi vermiş olduğu (milyonlarca dolar karşılığı olduğu söylenmektedir) ilk evliliğinden oğulları, başta Mehmet Tatlıcı olmak üzere, beğenmediler ve daha fazlasını talep ederek, rahmetlinin vasiyetnamesinin iptali ve mirasının tespiti için davalar açtılar.

Tat Towers’ın atıl tutulması için ellerinden geleni yapıyorlar

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evliliğinden olan çocukları ve torunları, başta Mehmet Tatlıcı olmak üzere açtıkları bu davalarla da kalmayıp Tat Towers’ın atıl tutulması için ellerinden geleni yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar:

  • Binalar depreme dayanıksız bu yüzden kiraya verilemez dediler, ama bir yandan da binaların deprem incelemesinin yapılmasına karşı çıktılar.
  • Rahmetli işadamının kendisine 43 yıl hayat arkadaşı olan ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile yaptığı evliliğinden dünyaya gelen en küçük oğlu Uğur Tatlıcı, Tat Towers Binaları depreme dayanıksızsa, gerekli önlemler alınsın ve kamu yararı açısından derhal yıkılsın” teklifinde bulunduğunda, buna da hayır dediler.
  • Tat Towers binalarının dış yüzeylerinin reklam amaçlı kullanımı için gelen tekliflere de hayır dediler.

Bu yüzden de İstanbul’un en merkezi yerinde, şehrin ana ulaşım yolları üzerinde yer alan bu binalar kiraya verilememekte, deprem incelemesi yapılamamakta, reklam geliri elde etmesi engellenmekte ve yıllardır atıl bir şekilde tutulmaya devam edilmektedir..

Tat Towers, bir yandan da bu atıl haliyle sürekli borç üreterek rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın mezarında borçlu yatmasına neden olmakta ve adeta bu şekilde çürümeye terk edilmektedir. Bu da, merhumun anısına ve geride bıraktıklarına yapılabilecek en büyük saygısızlık örneği olarak onu sevenlerin yüreğini incitmektedir.

Tat Towers’a Turkcell Reklamı

Son olarak rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın miras davalarının görüldüğü tereke mahkemesi olan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği tarafından, Tat Towers binalarının dış cephesine reklam alınması için verilen karar üzerine, Turkcell firmasının reklamları binalara giydirilmeye başlanmıştır.

Mehmet Tatlıcı, “avukat ordusuyla” “taarruza” devam ediyor…

Ancak Mehmet Tatlıcı, her zaman olduğu gibi “boş durmamakta” ve mahkemece verilmiş bütün bu kararlara karşı, emrindeki “avukat ordusu” üzerinden, haksız, mesnetsiz, kötü niyetli ve yanıltıcı iddia ve taleplerle “taarruza” devam etmektedir. Amacı bugün sahip olduğu tüm zenginliği borçlu olduğu rahmetli babasının bu eserinin hep atıl kalmaya devam etmesidir.

Oysa, rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın tereke davasına bakan İstanbul 2. Sulh Mahkemesi bütün bu kararları, hukuka uygun olarak, bilirkişi raporları doğrultusunda ve Tat Towers’ın mülkiyet hissesi üzerinde pay çoğunluğuna sahip diğer mirasçıların mutabakatı ile birlikte değerlendirerek vermektedir.

Tereke Mahkemesi, Mehmet Tatlıcı’nın haksız, mesnetsiz, kötü niyetli ve yanıltıcı iddialarını da, Tat Towers’a karşı ihtiyati tedbir talebini de reddetti…

Zaten Tatlıcı Gerçekleri haber ekibinin yaptığı araştırmalar da, Mehmet Tatlıcı’nın bütün bu “hukuk cambazlıklarına” karşı gerekli hukuki cevabın, İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin, 21 Haziran 2016 tarihli kararında verildiğini ortaya koymaktadır:

İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği, Mehmet Tatlıcı’nın avukatları aracılığıyla Tat Towers’ın dış cephesine Turkcell reklamı alınmasına kötü niyetli ve yanıltıcı bilgilerle karşı çıkarak, reklam alınmasına yönelik ihtiyati tedbir uygulanmasını isteyen tüm taleplerini reddetmiştir. Aynı mahkeme hakimliği, binaların ruhsatlı yapı olduğu, dış cephesine reklam alınmasına engel bir durumun olmadığı, ayrıca ilgili kamu kurumlarından gerekli izinlerin alınmış olduğunu da belirterek, Mehmet Tatlıcı’nın Tat Towers’ın reklam amaçlı kullanımını engellemek için ileri sürdüğü tüm haksız ve mesnetsiz iddialarını reddetmiştir.

Mehmet Tatlıcı bütün bu nafile “hukuk cambazlıklarını” neden yapmaktadır?

Çünkü rahmetli babası Mehmet Salih Tatlıcı, vefatından yıllar önce yazdığı vasiyetnamesinde teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evlilikten olan bu küçük oğlu Mehmet Tatlıcı’yı ve diğer iki oğlunu mirasından ıskat etmiş ve saklı paylarını sadece para olarak almalarını emretmişti.

Yani Mehmet Tatlıcı, Tat Towers’tan kendine mal-mülk sahibi olma anlamında bir şey gelmeyeceğini ve kira gelirinden de faydalanamayacağını, üstelik yıkılıp yeniden yapılsa bile buradan da bir kazancı olmayacağını çok iyi biliyor.

O zaman ne yapıyor Mehmet Tatlıcı?

Merhum babasına tam 43 yıl hayat arkadaşı olan babasının ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile bu evlilikten dünyaya gelen baba bir kardeşi Uğur Tatlıcı’nın, vasiyetnameye göre Tat Towers’ın değerlendirilmesi noktasında, “size bu taşınmazla ilgili olarak para dışında (o da sadece saklı payınız oranında) hiçbir şey vermiyoruz” deme hakkına sahip olduklarını bildiği için, “bana yar olmayan, başkasına da olmasın” diyerek işi hep yokuşa sürüyor…

Tıpkı, kedinin uzanamadığı ciğere mundar (kötü, pis) demesi gibi…

Bütün bunları yaparken de, bugün sahip olduğu bütün her şeyi vererek lüks içinde bir hayat sürmesini sağlayan rahmetli babası Mehmet Salih Tatlıcı’nın, hayatı boyunca çalışıp çabalayıp kendisine bırakmış olduğu ve milyonlarca dolarla ölçüldüğü söylenen bunca servete, mala mülke rağmen mezarında borçlu yatmasını bile umursamıyor Mehmet Tatlıcı…

Mehmet Tatlıcı’nın Bildik Oyunları

Mehmet Tatlıcı’nın kendiyle bile çelişen beyanlarını, söylediği ile yaptığı arasındaki tutarsızlıkları Tatlıcı Gerçekleri okurları yakından takip etmektedir.

Mehmet Tatlıcı, kiraya verilmesine ve depreme dayanaksızsa yıkılmasına, hatta reklam geliri kazanarak mevcut vergi borçlarının ödenmesine hep karşı çıktığı Tat Towers’ı kendine ait Tat Development Center adlı şirketi aracılığıyla tatlici.com.tr web sitesinde İnternet üzerinden pazarlamaya çalışıyor, üstelik yasal olarak böyle bir hakkı olmadığı halde (bkz. “Mehmet Tatlıcı Oyununu Nasıl Oynuyor?” haberi).

Takdiri okurlarımıza ve kamuoyuna bırakıyoruz.

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top