Mahkeme: Borcunu Ödemezse Mehmet Tatlıcı’ya Dava Açın

mahkeme_borcunu_odemezse_mehmet_tatliciya_dava_acin_h327.jpg

Rahmetli iş adamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın tereke (miras) davasına bakan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi 19 Aralık 2013 tarihinde iki önemli karar verdi. Bunlardan birincisi, merhumun teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evlilikten olma oğlu MEHMET TATLICI’nın, mülkiyet ve yönetimi terekeye ait bir villayı yıllardır kendi malıymış gibi işgal ettiği için haksız kullanım bedeli ödemesine ilişkin olan karardı. İkincisi ise merhumdan miras kalan taşınmaz mallardan elde edilen gelirler üzerinden maliyeye gelir vergisi ödenmesine yönelik tereke yöneticilerine yetki verilmesi kararıydı.

Bu kararlar neden önemli?
Bu kararlar önemliydi, çünkü Tatlıcı Gerçekleri okurlarının yakından bildiği gibi Mehmet Tatlıcı, babasının vasiyetnamesinde emrettiği hususlara hep karşı çıkmasına, bununla ilgili karşı davalar açmasına rağmen, bir yandan da büyük bir duyarsızlıkla bugün her şeyini borçlu olduğu babasından kalan mal mülk üzerinde haksız kullanımlarını sürdürmekteydi.
(Bkz. “Babasının Villasını Haksız Olarak İşgal Ettiği Anlaşıldı”)

İkinci karar da önemliydi, çünkü tereke yöneticileri rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın terekesine dahil olan çok sayıda taşınmaz üzerinden elde edilen kira gelirlerine yönelik merhumun vefatından beri geçen dört yılı aşkın süredir herhangi bir vergi beyanı yapmamışlardı ve hatta bu yüzden de tereke yöneticileri hakkında Maliye’ye ihbarda bulunulmuştu.

Mahkeme, Mehmet Tatlıcı’dan işgal bedeli talep edilmesi talimatını verdi
Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülmekte olan tereke tespiti davasında (ki bu davayı açan da bizzat Mehmet Tatlıcı’dır, çünkü babasının kendisine bıraktığı mirastaki milyonlarca dolarlık bir bedele denk geldiği söylenen onca paraya, mala ve mülke rağmen bunları beğenmeyip daha fazlasını talep etmektedir) verilen 19 Aralık 2013 tarihli kararda, Mehmet Tatlıcı’nın pişkinlikle sürdürdüğü haksız kullanımlarına dur denilmiştir.

Mahkeme bu kararıyla, Tereke mal varlığına dahil olan Beykoz Konakları C-74 numaralı villayı haksız olarak kullanması sebebi ile Mehmet TATLICI hakkında emsal kira bedellerine göre hesaplama yapılarak 7 gün içinde kullanım bedelini ödemesinin talep edilmesi ve ödeme yapmaması durumunda haksız kullanım davasını, zaman aşımı riski de dikkate alınarak açmak üzere, tereke yöneticileri avukat İbrahim Bülbül ve serbest muhasebeci mali müşavir Kadir Özgen’e yetki vermiştir.

Yıllardır vergi beyanında bulunmayan tereke yöneticilerine de beyanda bulunma talimatı verildi
İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 19 Aralık 2013 tarihindeki bir diğer önemli kararında da, merhum Mehmet Salih Tatlıcı’nın terekesini yöneten avukat İbrahim Bülbül ve serbest muhasebeci mali müşavir Kadir Özgen’e miras ortaklığı adına Gelir Vergisi Mükellefiyeti tesis ettirmek üzere yetki ve talimat verilmiştir.

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın terekesine dahil çok sayıda taşınmaz olup, Tereke Mahkemesi’nce bu taşınmazlardan merhumun vefat ettiği 22 Şubat 2009 tarihinden beri kira geliri tahsil edilmektedir. Dört yılı aşkın süredir elde edilen kira gelirlerine rağmen, bugüne kadar ne Mahkeme, ne de Tereke Yöneticileri tarafından kira gelirlerine ilişkin herhangi bir gelir vergisi beyannamesi verilmemişti.

Bu yüzden de, okurlarımızın bildiği gibi, tereke yöneticileri hakkında yıllardır elde edilen kira gelirlerine istinaden gelir vergisi beyannamesi verilmemesi ve vergileri ödeme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi gerekçesiyle Maliye Bakanlığı, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’na bir ihbarda bulunulmuştu. (Bkz. “Tereke Yöneticileri Hakkında Maliye İhbarı”)

Haberimizde geçen mahkeme kararlarını ilişikte okurlarımızın bilgisine sunuyoruz. Gelişmeleri okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top