Maliye’den Tereke Yönetimine İki Milyonluk Ceza

maliyeden_tereke_yonetimine_iki_milyonluk_ceza_h334.jpg

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın 22 Şubat 2009 tarihinde aramızdan ayrılmasından bu yana yaklaşık 5 yıl geçti. Merhum işadamının terekesine ait taşınmazlardan elde edilen kira gelirlerinin vergisi bunca yıldır ödenmemişti. Tereke yöneticilerinin yıllardır yerine getirmediği bu husus bir vatandaş tarafından Maliye’ye ihbar edildi. Şişli Vergi Dairesi, söz konusu ihbarı inceleyerek Mehmet Salih Tatlıcı terekesi yönetimine yaklaşık 2.000.000 TL’lik vergi, faiz ve ceza tahakkuk ettirdi.

Tereke Mahkemesi vergi ödemelerinin yapılmasını onayladı
Merhum işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın tereke (miras) tespiti davasına bakan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği 13 Ocak 2014 tarihli kararıyla, tereke yöneticileri avukat İbrahim Bülbül ve serbest muhasebeci mali müşavir Kadir Özgen’in Şişli Vergi Dairesi tarafından tahakkuk ettirilen vergi ziyaı cezası ile ilgili uzlaşmaya gidilmesine ve tahakkuk eden vergilerin ödemelerinin yerine getirilmesine karar verdi.

2.000.000 TL’ye yakın vergi, faiz ve vergi cezası tahakkuk ettirildi
Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı terekesine ait 2009, 2010, 2011, 2012 yılları ile ilgili beyan edilmeyen gelirler konusunda tereke yöneticilerinin Şişli Vergi Dairesi ile yaptığı çalışmalar sonucu ortaya bir ödeme tablosu çıkarıldı.

Buna göre, Şişli Vergi Dairesi tarafından son dört yıl için toplam 1.091.501 lira vergi borcu, 329.662 lira gecikme zammı ve 545.790 lira da vergi ziyaı cezası tahakkuk ettirildi.
Vergi Dairesi ile 30 gün içinde yapılacak uzlaşma ile bu meblağ düşürülmeye çalışılacak.

Daha önce beyanname verilip vergisinin ödenmesi gerekiyordu
Mehmet Salih Tatlıcı terekesi yöneticilerinin rahmetlinin 2009 yılındaki vefatından bu yana yıllık bazda Gelir Vergisi beyannamesi verip, tahakkuk eden vergileri ödemeleri gerekiyordu. Yasa maddesi bu kadar açıkken, tereke yöneticileri bu beyannameleri vermeyip vergi tahakkuk ettirmedikleri için Mehmet Salih Tatlıcı terekesine Maliye tarafından 900.000 TL’ye yakın faiz ve vergi ziyaı cezası kesildi. Tereke yöneticilerinin ihmalinden kaynaklandığı söylenen bu ceza ile ilgili mirasçıların nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor…

Haberle ilgili belgeleri ilişikte okurlarımızın bilgilerine sunuyoruz.

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top