Mehmet Salih Tatlıcı koleksiyonunun bir kısmı bağışlanıyor

mehmet_salih_tatlici_koleksiyonunun_bir_kismi_bagislaniyor_h352.png

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’ya hastalığında ve sağlığında 43 yıl hayat arkadaşı olmuş eşi NURTEN TATLICI ile bu evlilikten dünyaya gelen oğulları UĞUR TATLICI, rahmetlinin koleksiyonundaki tablo ve antika eşyaların önemli bir kısmının satışı ve elde edilecek gelirin bir bölümünün de ülkemizdeki hayır kurumlarına BAĞIŞLANMASI için gerekli müracaatları yaptılar.

 

Merhum işadamı, çok küçük yaşlarda sıfırdan başladığı iş hayatında, azmi, sabrı ve çalışkanlığı sayesinde büyük yatırımlara imza atmış ve ülkemiz ekonomisine yeni değerler katmış saygın ve hayırsever bir işadamıydı. Ancak, yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek 22 Şubat 2009 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Kendisi sanatsal değeri olan tablo ve antika eserlere özel bir merak duyardı ve hayattayken bu merakını çok geniş bir koleksiyona dönüştürmüştü. Uzmanlar, Mehmet Salih Tatlıcı koleksiyonundaki eserlerin bugünkü toplam değerinin milyonlarca dolar olduğu söylemektedir.

Mehmet Salih Tatlıcı’nın vasiyetnamesi ve miras davaları
Merhum işadamının vefatının hemen ardından, yıllar önce tanzim etmiş olduğu resmi vasiyetnamesi ortaya çıktı. Kendisi vasiyetnamesinde geride bıraktığı mirasının mirasçıları tarafından nasıl paylaşılacağını açıkça belirtmişti.

Ancak, rahmetli işadamının vasiyetnamesinde emrettiği hususları, kendilerine bugün sahip oldukları her şeyi vermiş olduğu (yüz milyonlarca dolar karşılığı olduğu söylenmektedir) ilk evliliğinden oğulları, başta Mehmet Tatlıcı olmak üzere, Ahmet Tatlıcı ve daha önce vefat etmiş olan oğlu rahmetli Ali Tatlıcı’nın çocukları Salih Ziya ve Bedriye Kamer Tatlıcı beğenmediler ve daha fazlasını talep ederek, rahmetlinin vasiyetnamesinin iptali ve mirasın tespiti için davalar açtılar.

Bu davaların büyük bir kısmı halen devam etmektedir ve henüz bir sonuca bağlanmamıştır.

Rahmetliye ait  tablo ve sanat eserleri kayıt altına alınmıştı
Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’dan miras kalan ve değeri milyarlarla ölçülen tüm malvarlığına, yine bu davalar sürecinde, Mart 2009’dan itibaren -diğer mirasçıların talebi üzerine- tereke (miras) mahkemesince tedbir konulmuş ve bu malvarlıkları da, tereke mahkemesi ve mahkemenin atadığı tereke yöneticileri tarafından yönetilmeye başlanmıştı.

Rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı koleksiyonunda yer alan tüm bu tablo ve antika eşyalar, merhumun bıraktığı şekilde ikinci eşi Nurten Tatlıcı ve Uğur Tatlıcı tarafından ikamet ettikleri evlerde ve işyerlerinde muhafaza edilmektedir. Bu tablo ve antika eşyaların kayıtları tespit edilerek tereke mahkemesi yönetimi ve denetimine alınmıştır.

Uğur ve Nurten Tatlıcı, bu tablo ve sanat eserlerinin bir kısmını bağışlamak istiyor
Mehmet Salih Tatlıcı’nın geride bıraktığı eşi Nurten Tatlıcı ile en küçük oğlu Uğur Tatlıcı, rahmetliden kalan bu tabloların İstanbul Kağıthane’deki fabrika binasında yer alan genişçe bir bölümünün satılarak, elde edilecek gelirin bir kısmının merhum işadamı adına ülkemizdeki hayır amaçlı çalışan kurum ve derneklere bağışlanmasını arzu etmektedirler.

Bu amaçla Nurten ve Uğur Tatlıcı tarafından, avukatları aracılığıyla Beşiktaş 25. Noterliğinden diğer mirasçılara gönderilen mektup ile, Kağıthane fabrikası binasında bulunan tablo ve antika sanat eserlerinin ülkemizdeki saygın bir müzayede kuruluşu aracılığıyla satılarak, elde edilecek gelirin tüm vergi ve masraflar düşüldükten sonra diğer mirasçılara saklı payları oranında bedel ödenmesi, diğer mirasçılara dağıtılan pay kadar da Nurten ve Uğur Tatlıcı’nın paylarından hayır kurumlarına bağışlanmasını teklif etmişlerdir.

Diğer mirasçılar “EVET” derlerse bu hayır projesi gerçekleşebilecek
Uğur ve Nurten Tatlıcı tarafından diğer mirasçılar Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı, Salih Ziya Tatlıcı, Bedriye Kamer Tatlıcı ve Ahmet Tatlıcı’nın çocuklarına (Tuğba, Taha, Talha Tatlıcı) Beşiktaş 25. Noterliği aracılığıyla gönderilen teklife bu mirasçılardan da olumlu cevap gelmesi durumunda, rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı adına yapılması teklif edilen bu hayır projesi hayata geçirilebilecek.

Herhangi bir mirasçının bu bağış teklifini kabul etmemesi durumunda ise, tabloların ve sanat eserlerinin satılıp parasının bağışlanması hukuken mümkün olamayacak.

Diğer mirasçılara peşin para teklif edildi
Tablo ve sanat eserlerinin esas sahibi olan Nurten ve Uğur Tatlıcı’nın tekliflerine göre, bu tablolar ve sanat eserleri üzerinde diğer mirasçıların herhangi bir hakları olmamasına rağmen, salt bu hayır projesine müşkülat çıkarılmaması amacıyla, tablo ve sanat eserlerinin müzayede yoluyla satışından elde edilecek gelirden diğer mirasçılara miras payları oranında peşin ödeme yapmayı teklif etmişlerdir.

Diğer bir deyişle, tablo ve sanat eserlerinin satışından elde edilecek gelirden tüm masraf ve vergiler düşüldükten sonra ilk önce toplam rakamın 18/64’ü diğer mirasçılara peşin olarak ödenecek. Diğer mirasçılara yapılacak bu ödemeden sonra Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın payına düşen bakiyenin ise yaklaşık %40’lık oranı (toplam gelirin 18/64’ü) 18 derneğe eşit miktarda bölünerek bağışlanacaktır.

Tablolardan elde edilecek gelirin bağışlanacağı hayır kurumları
Mehmet Salih Tatlıcı koleksiyonunun önemli bir kısmını içeren tablo ve sanat eserlerinin müzayede ile satışından elde edilecek gelirin bir kısmının merhum işadamı adına eşit şekilde bağışlanacağı belirtilen hayır kurumları şunlardır:

  • KIZILAY
  • TÜRK KALP VAKFI
  • TÜRK BÖBREK VAKFI
  • LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI
  • TÜRKİYE KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLAR VAKFI
  • AÇEV (ANNE ÇOCUK EĞİTİM VAKFI)
  • ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ     
  • BEDD (Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği)
  • TÜRKİYE KANSERLE SAVAŞ VAKFI
  • TEV (TÜRK EĞİTİM VAKFI)
  • TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI
  • DARÜLACEZE VAKFI
  • MEHMETÇİK VAKFI
  • ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİ
  • TESYEV (TÜRKİYE ENGELLİLER SPOR YARDIM VE EĞİTİM VAKFI)
  • TEMA    VAKFI
  • WWF    (DOĞAL HAYATI KORUMA VAKFI)
  • HAYVANLARI KORUMA DERNEĞİ
Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri
Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top