Mehmet Tatlıcı’ya ‘438 bin TL’lik Borcunu Öde’ İhtarnamesi

mehmet_tatliciya_438_bin_tllik_borcunu_ode_ihtarnamesi_h341.jpg

Tereke yöneticileri, Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın terekesine ait Beykoz Konakları’ndaki lüks villada yıllardır haksız işgalini sürdüren Mehmet Tatlıcı’ya ihtarname çekerek, 438.641 lira işgal tazminatı ödemesi uyarısında bulundular.

Mehmet Tatlıcı, rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evliliğinden olma oğludur. Mehmet Tatlıcı’nın nasıl bir evlat olduğu ve yaptıkları, başta Tatlıcı Gerçekleri okurları olmak üzere tüm kamuoyunun malumudur. 

Mehmet Tatlıcı’yı yakından tanımayanlar, kendisinin nasıl bir insan olduğunu İnternet’te yapacakları kısa bir araştırmayla öğrenebilirler:

– Mehmet Tatlıcı, 22 Şubat 2009’da vefat eden babasının vasiyetnamesinde kendisine bıraktığı miras payını beğenmeyip, vefatının hemen ardından mahkemelere koşarak vasiyetnamenin iptali ve miras tespit davaları açmıştı. 

– Daha sonra öğrenildi ki, bu hayırlı evlat babası henüz hastanede hasta yatağında yatarken (rahmetlinin vefatından haftalar önce) avukatlarına miras davası açmaları için vekalet vermiştir. 

– Rahmetlinin vefat günü gecenin yarısında ise, daha babasının cenaze namazı bile kılınmadan bankalara (babasının vefat tarihi kısmı boş bırakılan ve daha sonra da bu kısmı vefat günü elle yazılarak doldurulan) bir faks gönderterek, merhum babasının banka hesaplarının dökümünü isteyen de yine bu hayırlı evlattır. (Bkz. “Baba Parası… Baba Sevgisi…” haberi)

Babasına ve geride bıraktıklarına etmediğini bırakmadı
Bu hayırlı evlat babasını o kadar seviyordu ki, kendi öz babasını bile İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Kaçakçılık Bürosu’na bizzat şikayet etmekten kaçınmamıştı. (Bkz. “Oğul Müşteki, Merhum Baba Şüpheli” haberi)

Mehmet Tatlıcı, rahmetli babasına hastalığında ve sağlığında tam 43 yıl hayat arkadaşı olmuş merhumun ikinci eşi Nurten Tatlıcı ve bu evlilikten dünyaya gelen baba bir kardeşi Uğur Tatlıcı aleyhine de tam 11 doğrudan ve dolaylı ihbar ve/veya şikayette bulunmuş, bunların hepsi de haksız ve hukuksuz iddialar taşıdığı için ya reddedilmiş ya da takipsizlikle sonuçlandırılmıştı. (Bkz. 11 Suç Duyurusu, 11 Takipsizlik” haberi)

Mehmet Tatlıcı hakkında iftiradan 16 yıl hapis istendi
Bu yüzden de savcılık makamı, rahmetli babasının geride bıraktığı eşi ve baba bir kardeşi için yaptığı bütün bu haksız ve hukuksuz ihbarlar üzerine Mehmet Tatlıcı aleyhinde 16 yıl hapis istemiyle iftira davası açmış ve mahkeme de bu talebi yerinde bularak Mehmet Tatlıcı’ya karşı iftira davasını başlatmıştı. Bu dava halen devam etmektedir.

Babana etmediğini bırakma, ama sana bırakmadığı villayı yıllarca işgal et
Mehmet Tatlıcı, bütün bunları yaparken bir yandan da büyük bir pişkinlikle babasından kalan taşınmazlardan biri olan Beykoz Konakları’ndaki C74 numaralı 576 m2’lik bir villayı haksız olarak işgal etmeye devam ediyordu. 

İşgal ediyordu, çünkü değeri milyonlarca dolar eden bu villa aslında Mehmet Tatlıcı’ya ait değildi ve üzerinde hiçbir tasarrufta bulunamazdı. Garip bir çelişkiydi, ama bu villa vasiyetnamesine karşı dava açtığı rahmetli babasının terekesine aitti ve aslında rahmetli babası bu villayı Mehmet Tatlıcı’ya da bırakmamıştı… 

Bu villa üzerinde, tıpkı rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’dan miras bırakılan tüm taşınmazlarda olduğu gibi diğer mirasçıların da hakkı vardı ve villanın gelir ve giderlerinin yönetimi de tereke mahkemesinin denetiminde tereke yöneticileri tarafından yerine getirilmek durumundaydı.  

Ama nedense tereke mahkemesi ve tereke yöneticileri, Mehmet Tatlıcı’nın yıllarca sürdürdüğü bu işgali engelleyememişlerdi. 

Tam bir Dolce Vita (Tatlı Hayat)  
Mehmet Tatlıcı’nın İstanbul’un en lüks villalarının içinde yer aldığı Beykoz Konakları’ndaki bu tatlı hayatı, babasının vefatının üzerinden neredeyse 5 yıl geçmesine rağmen devam etmekteydi. 

Zira, buradaki milyon dolarlık villaların aylık kiraları da 7.000-8.000 dolarlardan başlamaktaydı. Bu pişkin evlat da bu rahatlık içinde kendisine bırakılmadığı halde milyonlarca dolar eden villada bir kuruş bile ödemeden yıllarca keyif sürmeye devam etti. 

Üstelik son zamanlarda da bu villanın aidat ve katılım bedelleri yanında, kapısına getirttiği ekmeğin ve okuduğu gazetenin paralarını bile ödemediği ortaya çıktı… (Bkz. “Yediği Ekmeğin, Okuduğu Gazetenin Bile Parasını Ödemiyor” haberi) 

İşte böylesine tatlı bir hayattı Mehmet Tatlıcı’nın hayatı… 

Mahkeme, Mehmet Tatlıcı’nın “Keyfini Kaçırdı”
En nihayet 3 Ekim 2013 tarihinde, Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi verdiği kararla bu haksız ve adaletsiz işgale bir nokta koydu ve Mehmet Tatlıcı’nın villaya müdahalesinin önlenmesine ve kendisinin devlet hazinesine 186.000 lira harç ödemesine karar verdi. 

Bu aşamadan sonra gözler, rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın miras davasına bakan Tereke Mahkemesi (İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi) ve Tereke Yöneticilerinin ne yapacağına çevrilmişti. 

Tereke Mahkemesi, 19 Aralık 2013 tarihinde aldığı kararla, tereke malvarlığına dahil olan bu villayı işgal eden Mehmet Tatlıcı hakkında, emsal kira bedellerine göre hesaplama yapılarak  bütün bu kullanım ve haksız işgal bedellerini 7 gün içinde ödemesi, ödemediği takdirde dava açılması konusunda tereke yöneticilerine görev verdi. 

Mehmet Tatlıcı, yarım milyon liraya yakın işgal bedeli ödeyecek
Böylelikle, yıllardır devam eden bu haksız işgali seyreden tereke yöneticileri de nihayet adaletin gereğini yerine getirdiler: 

Tereke yöneticileri 31 Aralık 2013 tarihinde Mehmet Tatlıcı’ya ihtarname çekerek, haksız işgalin bedeli olan 438.641 lirayı tereke mahkemesine ait hesaba def’aten ödemesi gerektiğini bildirdiler.  

İhbarnamede, Mehmet Tatlıcı’nın yarım milyon liraya yakın bu parayı zamanında ödememesi halinde aleyhine dava açılacağı uyarısında da bulunuldu.

Aslında işgal bedeli, olması gerekenden az hesaplanmıştır
Burada çok önemli bir başka noktayı da okurlarımızla paylaşmak isteriz: 

Tereke yöneticilerinin Beykoz Konakları C74 No’lu villayla emsal özellikteki evlerin kiraları baz alarak hesapladıklarını söyledikleri ve Mehmet Tatlıcı’dan ödemesini talep ettikleri haksız işgal bedeli olan 438.641 lira, aslında emsal kira bedellerine göre oldukça düşük bir rakamdır.

Zira, C74 No’lu villaya emsal evlerin kiraları Şubat 2014 itibariyle 7.000-8.000 dolardan başlamaktadır. Örneğin basit bir aritmetikle, bu villanın kirası en alt düzeyde 7.000 dolardan hesaplanırsa, Mehmet Tatlıcı’dan talep edilmesi gereken bedel 420.000 dolar etmektedir (5 yıl x 12 Ay x 7.000 dolar = 420.000 dolar).

Bu para, Amerikan Doları’ndan Türk Lirası’na (15 Şubat 2014 tarihindeki döviz kuru olan 2.18 TL. üzerinden hesaplanarak) aktarıldığında ise, aslında Tereke yöneticilerinin Mehmet Tatlıcı’dan talep etmeleri gereken haksız işgal bedelinin tam 915.600 Türk Lirası (420.000 x 2.18 = 915.600) olması gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Kısacası, aslında Mehmet Tatlıcı’nın ödemesi gereken haksız işgal bedeli, 438.641 lira değil, 915.600 lira olmalıydı. 

Burada tereke yöneticilerinin emsal kira bedellerini oldukça düşük tuttukları görülmektedir. Böylece tereke yöneticileri haksız işgal için Mehmet Tatlıcı’ya tam 476.959 Türk Lirası eksik bir ödeme bedeli çıkarmış olmaktadırlar: (915.600 – 438.641 = 476.959 TL.)
 
Bu konudaki gelişmeleri okurlarımızla ve kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlişikte Mehmet Tatlıcı’ya yollanan ihtarnameyi okurlarımızın bilgisine sunuyoruz.

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top