Tat Towers İçin Bir Uyarı Daha!

tat-towers-icin-bir-uyari-daha.jpg

Rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın hiçbir banka kredisi kullanmadan, tamamen kendi öz kaynaklarıyla inşa ettiği Tat Towers, “ruhsatsız ve depreme dayanıksız olduğu” gerekçeleriyle yıllardır bilinçli bir şekilde atıl tutulmaktadır. Merhum işadamının en küçük oğlu Uğur Tatlıcı, Forbes dergisi Kasım 2014 sayısına verdiği ilanda, Tat Towers depreme dayanıksızsa yıkılması gerektiğini, hatta tüm yıkım masraflarını da kendisinin karşılayacağını belirtti.

 

ŞEHRİN GÖBEĞİNDEKİ İŞ KULELERİ 2009 YILINDAN BERİ KULLANIMA AÇILAMIYOR

İstanbul Zincirlikuyu’da şehrin en önemli ulaşım noktalarından birinde yer alan Tat Towers adlı ikiz iş kuleleri, merhum Mehmet Salih Tatlıcı’nın vefatı sonrası, ilk evliliğinden olan çocukları ve torunları tarafından açılan miras davaları nedeniyle yıllardır kendi kaderine terk edilmiş bir halde boş tutulmaktadır.

MERHUMUN İLK EVLİLİĞİNDEN OLAN ÇOCUKLARI VE TORUNLARININ YAPTIKLARI…

Bunun en önemli nedeni, merhumun miras paylaşımından memnun kalmayan Mehmet Tatlıcı ve Ahmet Tatlıcı (merhumun teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evliliğinden olan çocukları) ile torunlarından Salih Ziya Tatlıcı’nın (merhumun ilk evliliğinden olan diğer oğlu Ali Tatlıcı’nın çocuğu) mahkeme süreçlerinde öz babalarının/dedelerinin bu eserine karşı büyük bir kin ve nefretle sürdürdükleri “işi yokuşa sürme” ve Tat Towers’ı bilinçli bir şekilde atıl tutma çabalarıdır.

İLGİLİ BAKANLIKLAR VE BELEDİYELER UYARILDI, GAZETELERE İLANLAR VERİLDİ

Bu yüzden, rahmetli işadamımın kendisine hastalığında ve sağlığında tam 43 yıl hayat arkadaşı olan ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile bu evlilikten dünyaya gelen en küçük oğlu Uğur Tatlıcı’nın, Tat Towers’ın bu şekilde bakımsız bırakılmasının yaratabileceği tehlikelere dikkat çeken ve gerekli önlemlerin alınmasını talep eden dilekçeleri, hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne avukatları tarafından verilmişti (Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen bkz. “Bakanlığa Tat Towers’ı İnceleyin Dilekçesi” ve “Belediyeye Tat Towers için Önlem Alın dilekçesi” haberleri).

Uğur Tatlıcı ayrıca gazetelere verdiği ilanlarda Tat Towers’ın deprem incelemesi yapılmasını istemiş, depreme dayanıksız olduğu ortaya çıkarsa da kamu emniyeti açısından derhal yıkılması gerektiğini belirmişti. (Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen bkz. “Uğur Tatlıcı: Depreme Dayanıksızsa Derhal Yıkılmalıdır”  haberi).

FORBES DERGİSİ, KASIM 2014 SAYISINDAKİ TAM SAYFA İLAN…

Uğur Tatlıcı Forbes dergisinin Kasım 2014 tarihli son sayısına verdiği tam sayfa ilanda, yine bu hususa dikkat çekmekte ve Tat Towers’ın deprem incelemesinin bir an önce yapılmasını, eğer deprem tehlikesi varsa da yıkılması için, bütün yıkım masraflarının bizzat kendisi tarafından karşılanacağını belirtmiştir.  (İlan metni haberimizin ilişiğinde okurlarımız ve kamuoyunun bilgisine sunulmuştur).

BÜTÜN GERÇEKLER, TATLICI GERÇEKLERİ HABER SİTESİ, TAT TOWERS HABERLERİ BAŞLIKLI BÖLÜMDE…

Aslında bütün bu gerçekler, Tatlıcı Gerçekleri haber sitesi, Tat Towers Haberleri bölümünde yer alan daha önceki haberlerimizde, tüm ayrıntıları ve ekindeki kanıtlarıyla birlikte yer almaktadır.

Burada kamuoyunun bilgilenmesi açısından bazı önemli hususları bir kez daha belirtmekte yarar vardır:

MEHMET SALİH TATLICI’NIN VASİYETNAMESİ VE MİRAS DAVALARI

Merhumun henüz hayattayken 1994 yılında yazmış olduğu vasiyetnamesi de, 2009 yılındaki vefatından sonra ortaya çıktı.

Ancak, rahmetli işadamının vasiyetnamesinde emrettiği hususları, kendilerine bugün sahip oldukları her şeyi vermiş olduğu (milyonlarca dolar karşılığı olduğu söylenmektedir) ilk evliliğinden oğulları, başta Mehmet Tatlıcı olmak üzere, Ahmet Tatlıcı ve daha önce vefat etmiş olan oğlu rahmetli Ali Tatlıcı’nın çocukları Salih Ziya ve Bedriye Kamer Tatlıcı beğenmediler ve daha fazlasını talep ederek, rahmetlinin vasiyetnamesinin iptali ve mirasının tespiti için davalar açtılar.

MEHMET SALİH TATLICI, VASİYETNAMESİNDE NELER EMRETMİŞTİ?

Merhum Mehmet Salih Tatlıcı vasiyetnamesinde, kendisini ölümle tehdit etmiş olan ilk evliliğinden oğulları Ahmet ve Ali Tatlıcı’yı mirasından ıskat etmiş, diğer oğlu Mehmet Tatlıcı ile torunlarının mirasından saklı payları oranında yararlanmalarını istemişti.

Rahmetli işadamı, kendisine hastalığında ve sağlığında tam 43 yıl hayat arkadaşı olan ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile bu evlilikten dünyaya gelen en küçük oğlu Uğur Tatlıcı’ya ise mirasının kalan kısmını bırakmıştı.

Bu durumda, merhumun ikinci eşi ile en küçük oğlu Uğur Tatlıcı’nın, Tat Towers dahil tüm taşınmaz varlıkların paylaşımı noktasında, diğer mirasçılara Tat Towers dahil tüm tereke (miras) malvarlıkları için, size saklı payınız dışında hiç bir şey vermiyoruz deme hakları bulunmaktadır.

“BANA YAR OLMAYAN, BAŞKASINA DA YAR OLMASIN” DİYE YAPIYORLAR

Bu gerçeği çok iyi bilen Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı ve Salih Ziya Tatlıcı, dava sürecinde, bana yar olmayan, başkasına da yar olmasın kafasıyla Tat Towers’ın atıl tutulması için ellerinden geleni yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar.

Çünkü biliyorlar ki, buradan kendilerine pek bir şey gelmeyecek…

TAT TOWERS’IN ÇÜRÜMEYE TERKEDİLMESİNİ İSTİYORLAR

Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı ve Salih Ziya Tatlıcı (Titiz), hemen her duruşmada binaların kaçak olduğunu, depreme dayanıksız olduğunu (ki aslında bunu kendilerinin bile bilmediğini itiraf etmişlerdir) ve bu yüzden kiraya verilemeyeceğini beyan etmelerine rağmen, bu konuda araştırma yapılmasına da engel olmaktadırlar.

Rahmetli işadamının kendisine 43 yıl hayat arkadaşı olan ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile yaptığı evliliğinden dünyaya gelen en küçük oğlu Uğur Tatlıcı, “Tat Towers Binaları depreme dayanıksızsa, gerekli önlemler alınsın ve kamu yararı açısından derhal yıkılsın teklifinde bulunduğunda, buna da hayır dediler. Tat Towers binalarının dış yüzeylerinin reklam amaçlı kullanımı için gelen tekliflere de hayır dediler. (Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen bkz. “Tat Towers’ın Dış Cephesine Neden Reklam Alınamıyor?”  ve “Tat Towers’a 1.000.000 TL’lik Reklam Teklifi” haberleri).

KENDİ BEYANLARIYLA BİLE ÇELİŞEN TUTARSIZ AÇIKLAMALAR YAPIYORLAR…

Bütün bunların traji-komik olan tarafı ise, binaların kaçak ve depreme dayanıksız olduğunu hemen her dava duruşmasında açıkça iddia eden Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı ve Salih Ziya Tatlıcı’nın, yine aynı mahkeme kayıtlarında yer alan başka çelişkili beyanlarında ise, binaların kaçak ve depreme dayanıksız olduklarına dair bir bilgileri olmadığını söyleyebilecek kadar tutarsız bir tavır içerisinde olmalarıdır.

Ayrıca, depreme dayanıksız dedikleri binalar için bu yönde araştırma yapılmasına da karşı çıkmakta ve bütün bu “oyunlarıyla” dava sürecini alabildiğine uzatmaya ve binaların atıl tutulmasına çalışmaktadırlar. (Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen bkz. “Mahkemeye Sunulan Tutarsız ve Çelişkili Beyanlar” haberi).

Bir başka ibretlik örnek de, Mehmet Tatlıcı’nın Tat Towers için yine senelerdir kaçak yapıdır, depreme dayanıksızdır, bu yüzden asla kiraya verilemez demesine karşın, bir yandan da mülkiyeti kendisine ait olmayan Tat Towers’ı kendi web sitesi üzerinden (www.tatlici.com.tr) pazarlamaya çalışmasıdır…

Tat Towers’ı kötüleyen de aynı Mehmet Tatlıcı, el altından pazarlamaya çalışan da…

Bu gerçeklerin hepsi mahkeme tutanaklarında yer almaktadır. (Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen bkz “Mehmet Tatlıcı Oyununu Nasıl Oynuyor?” haberi)

TAT TOWERS DEVLETE YILDA EN AZ 10 MİLYON DOLAR KAZANDIRABİLİR

Burada üzücü olan konu ise, rahmetli işadamının geride bırakmış olduğu büyük bir mirasa rağmen, ilk evliliğinden olan çocuklarının rahmetli babaları tarafından bırakılan mirastan daha fazlasını alabilmek amacıyla açtıkları dava süreçlerinde, “işi yokuşa süren” tutarsız ve çelişkili tavırları yüzünden, mezarında borçlu yatmak durumunda kalmasıdır. Çünkü Tat Towers bu atıl haliyle, rahmetlinin terekesi (miras) için büyük bir gider teşkil etmektedir.

Kiraya verilmesi halinde yılda en az 30.000.000 dolar gelir elde edilebilecek bu binalardan, devletin de her yıl en az 10.000.000 dolar vergi kaybı olmaktadır.

(Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen bkz www.uyanmaliye.com)

TAT TOWERS DEPREME DAYANIKSIZSA YIKILMALI, DEĞİLSE KULLANIMA AÇILMALIDIR

Artık bu oyuna bir son verilmeli, Tat Towers’ın deprem incelemesi yapılmalı, depreme dayanıksızsa derhal gerekli önlemler alınarak yıkımı gerçekleştirilmeli, deprem riski taşımıyorsa da derhal kullanıma açılmalıdır.

İşte Tat Towers’ın neden yıllardır atıl tutulduğunun, boş bırakıldığının öyküsü kısaca böyle…

Binaların öyküsü ve ardındaki gerçekler, Tatlıcı Gerçekleri haber sitesindeki Tat Towers Haberleri başlıklı bölümde, tüm ayrıntıları ve kanıtlarıyla birlikte kamuoyunun bilgisine sunulmuştur…

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top