Tat Towers için reklam teklifleri gelmeye devam ediyor

tat_towers_icin_reklam_teklifleri_gelmeye_devam_ediyor_h340.jpg

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın büyük bir emek ve sabırla, tamamen kendi kaynaklarını kullanarak inşa ettiği Tat Towers yıllardır atıl bir halde tutulmasına rağmen, şehrin en merkezi yerindeki ikiz kuleler için dış cephe reklam teklifleri gelmeye devam ediyor. Daha önce Universal Medya ve Atasay Group reklam teklifleri vermişti. Son olarak Akın Yapı Malzemeleri Şirketi de binaların dış cephe reklam kiralaması amacıyla Tereke Mahkemesi’ne müracaat etti.

Tat Towers, rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı tarafından inşa edilmiş ve inşaatı yaklaşık 7 yıl önce tamamlanmıştı. Dünyaca ünlü büyük otelcilik firmaları binaları turizm amaçlı olarak kiralamak için önemli teklifler vermişlerdi.  Ancak, bu görüşmeler devam ederken, Mehmet Salih Tatlıcı hastalandı. Zaman içinde hayırsever işadamının hastalığı ilerledi ve kendisi işlerini yakından takip edemez hale geldi. 22 Şubat 2009 tarihinde de aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etti. 

İlk evliliğinden çocukları rahmetlinin bıraktıklarını az buldular
Merhumun henüz hayattayken 1994 yılında yazmış olduğu, ancak 2009 yılındaki vefatından sonra ortaya çıkan vasiyetnamesinde emrettiği hususları, kendilerine bugün sahip oldukları her şeyi (yüz milyonlarca dolar karşılığı olduğu söylenmektedir) vermiş olduğu ilk evliliğinden oğulları, başta Mehmet Tatlıcı olmak üzere beğenmediler ve daha fazlasını talep ederek, rahmetlinin vasiyetnamesinin iptali ve mirasının tespiti için davalar açtılar. Oysa Merhum,  sağlığında ilk evliliğinden olan çocuklarına da bugün yüzmilyonlarca dolar karşılığı olduğu söylenilen hatırı sayılır bağışlarda bulunmuştu. 

Tat Towers’ın atıl tutulması için ellerinden geleni yapıyorlar
Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evliliğinden olan çocukları ve torunları, açtıkları bu davalarla da kalmayıp Tat Towers’ın atıl tutulması için ellerinden geleni yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar: 

  • Binalar depreme dayanıksız bu yüzden kiraya verilemez dediler, ama bir yandan da binaların deprem incelemesinin yapılmasına karşı çıktılar.
  • Rahmetli işadamının kendisine 43 yıl hayat arkadaşı olan ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile yaptığı evliliğinden dünyaya gelen en küçük oğlu Uğur Tatlıcı, “Tat Towers Binaları incelensin, depreme dayanıksızsa gerekli önlemler alınsın ve kamu yararı açısından derhal yıkılsın” teklifinde bulunduğunda, buna da hayır dediler.
  • Tat Towers binalarının dış yüzeylerinin reklam amaçlı kullanımı için gelen tekliflere de hayır dediler.


Bu yüzden de İstanbul’un en merkezi yerinde, şehrin ana ulaşım yolları üzerinde yer alan bu binalar kiraya verilememekte, deprem incelemesi yapılamamakta, reklam geliri elde etmesi engellenmekte ve yıllardır atıl bir şekilde tutulmaya devam edilmektedir. 

Rahmetli babaları mezarında borçlu yatıyor, umurlarında değil
Binalar, bir yandan da bu atıl halleriyle sürekli borç üreterek rahmetli işadamının mezarında borçlu yatmasına neden olmakta ve adeta bu şekilde çürümeye terk edilmektedir. Bu da, merhumun anısına ve geride bıraktıklarına yapılabilecek en büyük saygısızlık örneği olarak onu sevenlerin yüreğini incitmektedir.

Binanın asansör bakımları da artık yapılmıyor
Tüm bu nedenlerle Mehmet Tatlıcı ve diğer mirasçılar Tat Towers’ın yıllarca atıl kalmasını sağladılar, şimdi de çürümeye terk edilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.
 
Son günlerde bunlara bir yenisi daha eklendi. Tat Towers’ın yürüyen merdiven ve asansör montaj ve bakımlarını yapan Eta Melco Elevator Co. LLC. firması, Tereke Mahkemesi’ne sunduğu dilekçesinde, kendilerine ödenmesi gereken alacaklarının tamamının ödenmesini istemiş, ancak bu talepleri mahkeme tarafından reddedilmiştir. Bu durumda Tat Towers’ın asansör ve yürüyen merdivenlerinin bakım sözleşmesi firma tarafından fesh edilmiştir, binanın asansörlerinin bakımı da artık yapılmamaktadır. 

Binalar konumundan ötürü reklam şirketlerinin ilgisini çekiyor
Tat Towers bu atıl haline rağmen, şehrin çok önemli bir noktasında ve ana ulaşım yolları üzerinde bulunması nedeniyle açık hava reklam şirketlerinin ilgisini çekmektedir. Bu yüzden de farklı reklam kuruluşlarından rahmetli işadamının terekesini yöneten mahkemeye çok sayıda reklam teklifi gelmektedir:

Daha önce Universal Medya isimli açık hava reklamcılığı yapan bir firma, birinci yıl 800.000 ve ikinci yıl 1.000.000 lira olmak üzere toplam iki yıl için 1.800.000 lira reklam teklifi vermişti.Ardından, Atasay Group isimli firma bu teklifin de üzerine çıkarak, Tat Towers’ın aynı amaçlı kullanımı için yıllık 1.000.000 Amerikan Doları + KDV’lik bir teklif verdi. 

Son olarak da, Akın Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şirketi, Tat Towers’ın dış cephelerinin reklam amaçlı olarak Tereke Mahkemesi’nin uygun göreceği fiyat üzerinden kendilerine kiralanması için müracaat etmişlerdir. 

Şimdi gelinen bu noktada bütün bu tekliflere Tereke Mahkemesi tarafından nasıl bir cevap verileceği merak edilmektedir. 

Gelişmeleri okurlarımızla ve kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top