Tat Towers İlanı ve Ardındaki Gerçekler

tat_towers_ilani_ve_ardindaki_gercekler_h315.jpg

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın büyük bir özveri, emek ve sabırla inşa ettiği Tat Towers, İstanbul Zincirlikuyu’da yıllardır atıl bir şekilde durmaktadır. Değeri milyon dolarlarla ölçülmesine rağmen, şehrin böylesine önemli bir noktasında uzun yıllardır kullanıma açılmadan bu şekilde boş tutulan bu iş kulelerinin gerçek hikayesini, binaların atıl tutulmasının ardındaki gerçekleri ve rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın oğlu Uğur Tatlıcı’nın gazetelere son verdiği ilanla ilgili gelişmeleri okurlarımızın bilgisine sunuyoruz.

Kredi kullanmadan tamamen kendi öz kaynaklarıyla inşa etti
İki binadan oluşan bu yapıların inşaatına 1989 yılında başlanmış ve 2007 yılında tamamlanmıştır. Mehmet Salih Tatlıcı büyük emek verdiği bu iş kulelerinin yapımında hiçbir şekilde kredi kullanmamış, tamamen kendi çabası ve öz kaynaklarıyla inşaat sürecinin tamamlanmasını sağlamıştır.

Vasiyetnamedeki miras paylaşımından memnun kalmayanlar
Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı, 22 Şubat 2009’daki vefatından sonra ortaya çıkan ve 1994 yılında yazdığı anlaşılan vasiyetnamesi ile mirasının ne şekilde paylaşılmasını istediğini açıkça belirtmişti. Mehmet Salih Tatlıcı vasiyetnamesinde aynı zamanda teyzesinin kızı da olan “abla” diye hitap ettiği ilk eşi Bedriye Hanım’dan çocukları Ahmet ve Ali Tatlıcı’yı mirasından mahrum bırakmış, ancak küçük oğlu Mehmet Tatlıcı’nın ve (mirasından mahrum ettiği oğlu) Ali Tatlıcı’nın çocuklarının saklı payları oranında mirasından yararlanmasını uygun görmüştü. Rahmetlinin ilk eşinden olan çocukları vasiyetnamesindeki bu miras paylaşımını kabul etmeyerek karşı davalar açıp mirastan daha fazla pay talebinde bulunmuşlardı.

Tat Towers’a “gecekondudur, kaçaktır, depreme dayanıksızdır” dediler
Mehmet Salih Tatlıcı’nın teyzesinin kızı ile yaptığı ilk evliliğinden olan çocukları Ahmet Tatlıcı, Mehmet Tatlıcı ve rahmetli Ali Tatlıcı’nın oğlu Salih Ziya Tatlıcı kendi açtıkları miras davalarıyla ilgili hukuki süreç içerisinde, mahkemeye verdikleri dilekçelerde, Tat Towers binalarının depreme dayanaksız olduğunu, bu binaların ruhsatsız olduğunu, “gecekondu” olduğunu belirttiler ve hatta bu binalar için YIKILMASI ZORUNLUDUR beyanında bile bulundular. Bunlar mahkeme kayıtlarında bulunmaktadır. 

Tereke Mahkemesi bu iddialara karşı hiçbir şey yapmadı
Mehmet Salih Tatlıcı’nın ilk evliliğinden olan çocuklarının bu iddialarına karşılık tereke mahkemesi ve tereke yöneticileri bugüne kadar bu hususları araştırarak, terekeyi olması gereken şekilde yönetmenin icaplarını yerine getirmemişlerdir. Yaklaşık beş yıldır süren bu uzun dönem içinde tereke mahkemesi ve tereke yöneticileri iddia edilen bu hususlara dair ne bir araştırma, ne de bir deprem etüdü yaptırmıştır. Bu binalar bunca yıldır bu umursamazlık ve atalet karşısında bu şekilde boş tutulmakta, adeta çürümeye terk edilmektedir.

Uğur Tatlıcı’nın gazete ilanı
Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın vefatına kadar kendisinin 43 yıllık hayat arkadaşı olan ikinci eşi Nurten Tatlıcı’dan olan oğlu Uğur Tatlıcı da bütün bu önemli iddialara rağmen, Tereke Mahkemesi ve Tereke yöneticilerinin umursamazlığına ve ataletine kamuoyunun ve bürokratların dikkatini çekmek amacıyla verdiği gazete ilanı ile ilgili tüm kamu görevlilerini göreve davet etmiştir. 

Uğur Tatlıcı’nın verdiği gazete ilanında, Mehmet ve Ahmet Tatlıcı’nın Tat Towers’ın depreme dayanıklı olmadığına dair iddialarının ilgili tüm kamu makamları tarafından ivedilikle incelenmesi ve bu iddialar bilimsel açıdan gerçekse gereğinin yapılması talep edilmektedir.

Avukatların Tereke Mahkemesine Dilekçesi
Öte yandan Uğur Tatlıcı’nın avukatları da Tereke Mahkemesi’ne verdikleri yeni bir dilekçe ile gazetedeki bu ilanda belirtilen hususların ivedilikle incelenmesini ve gereğinin yerine getirilmesini talep ettiler. Dilekçede özetle, Tat Towers isimli taşınmazın deprem etüdünün ve dayanıklılık testlerinin yapılması için gereken tüm müracaatların derhal yerine getirilmesi, yapıların depreme dayanıklı olmadığının bilimsel olarak tespiti halinde ise yıkım gerçekleşene kadar tüm sürecin yakinen takip edilmesi talep edilmiştir. 

Dilekçede, iddialara rağmen bu binaların bugüne kadar deprem etüdünün yapılmamasının son derece düşündürücü ve şüphe uyandırıcı olduğu belirtilerek, bunun Tereke Mahkemesi’nin ve tereke yöneticilerinin terekeyi iyi yönetemediğini bir kez daha ortaya koyduğu ve bu dilekçede belirtilen hususların da yine yerine getirilmemesi halinde, ilgili tüm kişiler aleyhinde görevi ihmalden suç duyurusunda bulunulacağı da vurgulanmıştır.

Uğur Tatlıcı: Tat Towers Depreme Dayanıksızsa DERHAL YIKILMALIDIR
Uğur Tatlıcı’nın avukatları tarafından Tereke Mahkemesi’ne sunulan dilekçede, Tat Towers binalarının depreme dayanıksız olduğunun tespiti halinde DERHAL YIKILMASI için göreve davet uyarısı da bulunmaktadır. 

Bu konuda görüşlerini aldığımız Uğur Tatlıcı, “bu binaların iddia edildiği gibi gerçekten de depreme dayanıksız olduğu bilimsel raporla tespit edilirse, bu durum kamu güvenliği açısından büyük bir tehdit teşkil edecektir. Gerekli önlemlerin ivedilikle alınarak bir an önce yıkımın gerçekleştirilmesi herkes için en yararlı çözümdür. Bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız” cevabını vermiştir.

Bu konuda Uğur Tatlıcı ile yaptığımız röportajı yakında Tatlıcı Gerçekleri sitesinde okurlarımızla geniş bir şekilde paylaşacağız. Ayrıca, rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın büyük bir emek ve özveriyle inşa ettiği Tat Towers’la ilgili gelişmelerden okurlarımızı haberdar etmeye devam edeceğiz.

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top