Tereke Gelirleri, Giderlerini Karşılayamıyor

tereke_gelirleri_giderlerini_karsilayamiyor_h338.jpg

Merhum işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın terekesine ait son gelir-gider tablosuna göre ortada giderek artan bir borç hanesi görülüyor. Ocak 2014 itibariyle terekenin borcu yaklaşık 3.500.000 lira. Buna bir de yaklaşık 2.000.000 lira tutan vergiler ve vergi borçları eklenince toplam borç yaklaşık 5.500.000 liraya çıkıyor…

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı yaşamı boyunca çalışıp, çabalayıp kazandıklarıyla ailesine büyük bir miras bırakmıştı, hem maddi hem de manevi anlamda…

22 Şubat 2009’daki vefatının üzerinden neredeyse beş yıla yakın bir zaman geçti ve merhum işadamı geride bıraktığı bunca paraya, mala mülke karşılık maalesef şu anda mezarında borçlu yatmakta.

Vasiyetnamesine Karşı Dava Açtılar
Merhum Mehmet Salih Tatlıcı vefatından yıllar önce yazmış olduğu vasiyetnamesinde geride bıraktığı mirasın ailesinin fertlerince nasıl paylaşılacağını açıkça belirtmişti. Ancak onun vasiyetnamesinde emrettiği
hususlar, daha henüz 16 yaşındayken ailesinin zoruyla, “abla” diye hitap ettiği kendisinden yaşça büyük teyzesinin kızıyla yapmak zorunda bırakıldığı ilk evliliğinden olan çocukları (Mehmet Tatlıcı, Ahmet Tatlıcı) ve onların yasal mirasçıları (Salih Ziya Tatlıcı) tarafından az bulundu.

Evet, ilk evliliğinden olan çocuklarından Mehmet Tatlıcı başı çekerek parasal karşılığı yüzmilyonlarca dolar ettiği söylenen bu mirası beğenmeyip, daha rahmetlinin cenazesi bile kalkmadan, gece yarıları bankalara fakslar çekerek, kırkıncı gün duası bile edilmeden mahkemelere koşarak tereke tespit davaları, akabinde vasiyetnamenin iptali davası ve mirasla ilgili diğer davaları açtı. Kısa süre sonra diğer mirasçılar da davalar açtılar ve açılmış davalara katıldılar.

Bu davalar o gün, bugündür devam etmektedir. Görünen o ki, bu davalar uzun süre devam etmeye mahkumdur. Sürecin bu kadar uzamasının esas nedeni, kendilerine bırakılan miras payını az bularak, daha fazlasını isteyen rahmetlinin teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evliliğinden olan çocukları ve torunlarının mahkeme sürecindeki uzlaşmadan uzak ve tutarsız tavırlarıdır.

“Depreme Dayanıksızsa Derhal Yıkılsın”Teklifi deKabul Edilmedi…
Halbuki, rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın geride bıraktığı taşınmazlardan elde edilecek birkaç aylık kira geliri Tereke borçlarını rahatlıkla karşılayabilecek durumdadır.

Ancak, bu taşınmazlardan olan Tat Towers yine aynı mirasçıların dava sürecindeki engellemeleri ve tutarsız beyanları nedeniyle kiraya verilememekte, binalar için verilen dış cephe reklam teklifleri reddedilmekte, deprem riski taşıdığı söylenmesine rağmen bunun araştırılıp öğrenilmesi engellenmekte, depreme dayanıksızsa o zaman bu binalar derhal yıkılsın teklifi de her nedense kabul edilmemekte ve sonuçta Tat Towers atıl bir şekilde çürümeye terk edilmektedir.

Tutarsız Tavırlar…
Çünkü bu mirasçılardan Mehmet ve Ahmet Tatlıcı:

1) Tat Towers’ın kiraya verilmesine karşı çıkmaktalar.

2) Atıl bir şekilde tutulan Tat Towers için verilen yıllık 1.000.000 liralık dış cephe reklamı tekliflerine de karşı çıkmaktalar.

3) Tat Towers için depreme dayanıksız demekte, ama deprem riskinin araştırılmasına da karşı çıkmaktalar.

4) Tat Towers depreme dayanıksızsa yıkılması için gerekenler bir an önce yapılsın teklifine de karşı çıkmaktalar.

Tarih: 20 Ocak 2014, Tereke Borcu: 5.500.000 Lira ve Gittikçe Artıyor
İşte bu yüzden Tereke gelirleri giderlerini karşılayamaz duruma gelmiş ve terekenin vergi borçları da, üzerine binen gecikme cezalarıyla birlikte, her geçen gün artmaya devam etmektedir.  20 Ocak 2014 itibariyle terekenin toplam borcu 5.500.000 lirayı aşmıştır. Tat Towers’ın sadece 1,5 aylık kirası ile tüm bu borçlar ödenebilecek durumdadır.

Babalarının Borç İçinde Yatmasını Sağlayanlar Kimler?
İşte bütün bu nedenler yüzünden de rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı, borçsuz harçsız gözlerini yumduğu bu dünyadaki mezarında, teyzesinin kızıyla yapmak zorunda bırakıldığı ilk evliliğinden olan çocuklarının büyük bir insafsızlıkla her şeyi yokuşa sürerek uzattıkları bu dava süreci içerisinde borçlu olarak yatmaya devam etmektedir.

Ve ne hazindir ki rahmetlinin ilk evliliğinden olan çocukları Ahmet ve Mehmet Tatlıcı ile torunu Bedriye Kamer Tatlıcı ve kısa süre önce Istanbul 37. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından hakaret ve tehdit suçundan mahkum edilen diğer torunu Salih Ziya Tatlıcı, sahip oldukları her şeyi, ama her şeyi babaları/dedeleri rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın kendilerine bırakmış olduklarıyla elde etmişlerdir ve bugün hala rahmetlinin sağladıkları sayesinde iyi bir yaşam sürdürmektedirler.

Ama gelin görün ki merhum babalarının mezarında borçlu yatmasından en ufak bir rahatsızlık bile duymamaktadırlar…

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top