Tereke Yöneticileri Türkiye’nin Maaş Zammı Şampiyonları Oldu

tereke_yoneticileri_turkiyenin_maas_zammi_sampiyonlari_oldu_h344.jpg

Merhum iş adamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın geçtiğimiz günlerde görülen tereke (miras) davasında verilen 7 No’lu kararla Tereke Yöneticileri ülkemizin “MAAŞ ZAMMI ŞAMPİYONU” oldular. Kendilerine yapılan maaş zammı bir yıl için tam yüzde 25 idi. Bu durumda maaşları 8.000 lira olan tereke yöneticileri avukat İbrahim Bülbül ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Kadir Özgen’in terekeden ayda 10.000 TL + KDV tutarında bir ücret almaları söz konusu olacak…

 

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın tereke (miras) davasına bakan İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 20 Şubat 2014 tarihinde görülen 83. Celsesinde gerçekten çok ilginç kararlar alındı. Bunları farklı yazılarda değerlendirerek kamuoyunun bilgisine sunacağız. 

Bu haberimiz, tereke yöneticilerinin maaş zammı ve kendilerine bu kadar yüksek bir maaş zammı yapılan yöneticilerin tereke gelirlerini artırmak adına neler yaptıklarıyla ilgili…

Enflasyon, çalışan maaş artış oranları ve asgari ücret, ama biraz da adalet… 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) açıkladığı verilere göre, Türkiye’de geçtiğimiz 2013 yılındaki enflasyon oranı, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 7,40 ve üretici fiyatları endeksi (ÜFE) yüzde 6,97 olarak gerçekleşmiştir. 

İkisinin ortalaması (TÜFE + ÜFE) ise %7,18’dir = Yıllık Enflasyon Oranı
(7,4 + 6,97 = 14,37 / 2 = 7,185). 

Türkiye’de 2013 yılında asgari ücretteki ortalama artış yüzde 8.61
 olmuştur (ilk 6 ay yüzde 4.1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4.4 artış olarak).

2013 yılında devlet memurlarının maaşlarına yapılan zam oranı yüzde 3+3 olarak tespit edilmiş, belirlenen dönemlerdeki enflasyon oranı farkı maaşlara yansıtılmıştı (ilk altı ay için yüzde 1, ikinci altı ay içinse yüzde 0.27 oranında). 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre, 
2014’te ortalama memur maaşındaki artış yüzde 8.1 olacaktır (aile yardımı ödeneği hariç).

Danışmanlık şirketi Towers Watson’ın “Türkiye Ücret Araştırması 2012 ve 2013” raporlarında, özel sektör çalışanlarının ücretlerinin 2013’te ve 2014’te her iki yıl için de ortalama yüzde 8 artacağı belirtilmiştir.  

Mehmet Salih Tatlıcı’nın terekesini yönetmeleri için tereke mahkemesince atanmış resmi tereke yöneticilerinin maaşı ve artış oranı: 

Aylık Maaş: 10.000 TL + KDV
Yıllık Maaş Artış Oranı: % 25

Bu rakamlar neyi ifade ediyor?
Yukarıdaki bu rakamları niye verdik? Burada Türkiye’deki ekonomik göstergeler ve bunların maaşlara yansıması arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. 

Yine bu göstergelerden yola çıkarak, tereke yöneticilerinin maaşlarına istedikleri zammın mahkeme kayıtlarına yansıyan miktarını, kamuoyu da görsün ve okurlarımız tereke yöneticilerinin bu maaş artış oranının ve miktarının ülkemizdeki memurlar, özel sektör çalışanları ve asgari ücret alan işçilerin maaşları ve maaş artış oranlarıyla kıyaslasınlar istedik.

Burada gerçekten de ülkedeki memur, özel sektör çalışanları ve asgari ücret alanlarla kıyaslandığında yıllık yüzde 25 gibi çok yüksek bir maaş artışı söz konusudur. 

Çocukluğumuzda bize büyüyünce ne olmak istediğimiz sorulurdu. Biz de çocuk aklımızla doktor olacağım, mühendis olacağım gibi cevaplar verirdik. Sanırız artık çocuklar büyüyünce tereke yöneticisi olmak isteyecekler… Belki de üniversitelerimiz tereke yöneticiliği bölümleri açarlar bundan sonra……

Ülkemizde ücretli çalışanlar yılda % 25 maaş zammı alıyorlar mı?
TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon oranının üç katından fazla bir maaş zammı almak, bu ülkede evine ekmek götürmek için sabahtan akşama kadar alın teriyle çalışan milyonların ancak rüyalarında görebilecekleri bir hayaldir. 

Ama tereke yöneticileri aylık 8.000 lira olan ücretlerini, şimdi yüzde 25’lik bir maaş zammıyla tam 10.000 liraya çıkarmışlardır. (+ KDV’si de var) 

Bunun sadece mahkeme kayıtlarında kalmayıp, kamuoyunca da bilinmesi gerekmektedir. 

Rahmetli işadamının mirasçılarından bir kısmı  ise vefatının üzerinden beş yıl geçmiş olmasına rağmen merhumun mirasından uzayıp giden dava süreci nedeniyle şimdiye kadar bir kuruş gelir elde edememişlerdir. 

Tereke’nin borcu Şubat 2014 sonunda 6.000.000 liraya ulaştı
Ama gelin görün ki, terekenin borcu Şubat 2014 sonu itibariyle 6 milyon liraya ulaşmıştır. Yıllardır tereke gelirleri giderlerini karşılayamıyor.

Hal böyleyken, aynı tereke yöneticileri bu kadar borç içindeki terekeye gelir elde etme adına gereğini yerine getirebilmek için ne yapıyorlar?

Tereke yöneticileri emsal kira bedeli 7.000 dolarlardan başlayan bir villada senelerdir tek kuruş ödemeden keyif süren Mehmet Tatlıcı’ya “senin bu evde bir kuruş bile ödemeden oturmaya ne hakkın var” diyememiştir. 

Tereke yöneticileri, Mehmet Tatlıcı’nın haksız işgalinden terekeye gelir elde etme adına senelerce hiç bir şey yapmamışlardır. 

En sonunda diğer mirasçıların uzun süredir yaptığı itirazlar sonuç vermiş ve tereke mahkemesi tereke yöneticilerine Mehmet Tatlıcı’nın haksız işgalinin sonlandırılması ve kendisinden emsal kira bedellerine göre bu haksız işgalin karşılığı olan kira bedellerini tahsil edilmesi yetkisini vermiştir. 

Emsal kira ayda 10.170 TL, Mehmet Tatlıcı’dan istenen 1.000 TL!
Peki, tereke yöneticileri mahkemenin kendilerine verdiği bu emri nasıl yerine getirmişlerdir? 

Okurlarımızla hepsi de resmi belgelerde ve mahkeme kayıtlarında yer alan bazı rakamları paylaşmak istiyoruz:

Örneğin, terekeye ait emsal bir villanın kirası halen 10.170 lira iken, tereke yöneticileri tereke mahkemesine sundukları beyanda, Mehmet Tatlıcı’nın kendisine bırakılmayan 572 m2’lik C74 No’lu villadaki (Beykoz Konakları’nda yer almaktadır) haksız işgalinin karşılığı olarak 59 aylık kira karşılığı için 59.000 liralık dava açtıklarını söylemişlerdir… 

Evet yanlış okumadınız, 59 aylık haksız işgal bedelinin karşılığı olarak tereke yöneticilerinin Mehmet Tatlıcı’dan istedikleri toplam olarak sadece ve sadece 59.000 liradır. Yani ayda sadece 1.000 TL (bin lira)…

Her ne kadar hukuken fazlayı talep hakları varsa da, ellerinde emsal kira olduğuna göre baştan davayı açarken o emsale uygun olarak aylık 10.170.TL talep etmeleri gerekirken mahsuben 1.000.TL talep edip işi geciktirmek niye?

Kendi maaşlarına zam yaparken alabildiğine cömert olabilen Tereke Yöneticileri, iş haksız işgal üzerinden şu andaki borcu 6 milyon liraya (6.000.000) yükselmiş olan tereke lehine gelir elde etmeye gelince, nedense bir anda eli sıkı olabiliyor ve haksız işgal için emsal bir villanın kirası 10.000 liradan fazla olmasına rağmen, Mehmet Tatlıcı’dan “her nedense” bunun onda birinden azını, yani ayda sadece bin lira (1.000) kira bedeli istiyorlar… 

Takdiri kamuoyuna ve Tatlıcı Gerçekleri okurlarına bırakıyoruz. 

Tereke Mahkemesi’nin son kararları üzerine okurlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri
Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top