Uğur ve Nurten Tatlıcı denizlere yaşam veriyor.

ugur_ve_nurten_tatlici_denizlere_yasam_veriyor_h255.jpg

Türkiye’nin deniz odaklı, öncü tek sivil toplum kuruluşu olan DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, “Denizler Yaşasın” diye çıktıkları yolda, gerçek bir deniz tutkunu olan UNT Holding CEO’su Uğur TATLICI ve annesi Nurten TATLICI ile bir araya geldi.

Türkiye’nin denizlerini ve suyollarını koruma konusunda önemli bir rol üstlenen TURMEPA, ülkemizin bu alanda faaliyet gösteren lider sivil toplum kuruluşu olarak bilinmekte. Ülkemiz, deniz ve kıyılarının gerek doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel kaynakları, gerekse biyolojik çeşitliliği ve hem sualtı hem de su üstü canlı ve cansız varlıkları açısından dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir.
Kurulduğu günden bu yana deniz ve kıyılarımızın korunmasını ulusal bir öncelik haline getirerek idealleştiren DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, Tatlıcı ailesi gibi çevre bilinci yüksek, iş dünyasının önde gelen isimleri ve deniz sever halkın katkılarıyla hedeflerine doğru önemli adımlar atmaya devam ediyor.

“Denizlerimiz oksijensizleşiyor”
Konuyla ilgili bir açıklama yapan UNT Holding CEO’su Uğur Tatlıcı, başta ekosistem olmak üzere, denizlerdeki yaşamın tüm dünyayı etkilediğini bildirdi. Denizlerin bu kirlilik sonucunda oksijensizleştiğini belirten Uğur Tatlıcı, “Denizler, tüm dünya yüzeyinin %71’lik kısmını oluşturmakta ve canlıların büyük bir kısmını içinde barındırmaktadır. Bu yüzden başta ekosistem olmak üzere, denizler üzerindeki baskı tüm dünya yaşamını etkiliyor. Denizlerimiz insan kaynaklı etkenlerden dolayı oksijensizleşiyor. Bunun sonucunda, başta ekolojik olmak üzere, bir takım ciddi problemler ortaya çıkıyor. Birçok yönüyle yararlandığımız denizlerimiz, ne yazık ki artık kirleniyor. İnsanlara bu konuda çok iş düşüyor. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, tüm dünyada olduğu gibi, deniz kirliliği ve kıyılar ile ilgili sorunlar da ayrı bir önem taşıyor.” dedi.

“DenizTemiz Derneği/Turmepa ile ortak çalışma başlattık”
Turmepa’nın deniz canlılarını kurtarma çabalarına katkıda bulunmaya karar verdiklerini bildiren Uğur Tatlıcı, “DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın 2006 yılında başlattığı çalışmalar sayesinde, cennet koylarımız nispeten temiz kalmayı başardı. Bizlere bir sonraki nesillere aktarmamız için emanet edilen kaynaklar tükenmeden bir şeyler yapmamız gerekiyor. Rahmetli babam Mehmet Salih Tatlıcı’nın adını verdiğimiz bir proje ile, Turmepa’nın deniz canlılarını kurtarma çabalarına katkıda bulunmaya karar verdik. Bu bağışlarımızı yakınlarımız adına yapıyoruz. Onları da bu projeye destek vermeye teşvik etmek umuduyla, sertifikalarını kendilerine posta ile gönderiyoruz. Tabiat ana bize yaşam sağlıyor, biz ise onu tahrip ediyoruz. Bir kızılderili atasözü diyor ki: “Ancak en son ağaç kesildikten, en son nehir zehirlendikten ve en son balık tutulduktan sonra anlayacağız ki, insan parayı yiyemez”. Bu atasözünü destek projemizin sloganı haline getirdik. Bu projemiz ile çevre bilincinin artmasını bir nebze de olsa sağlayabilmeyi umuyoruz.” dedi

Haber Kaynağı: Tatlıcı Gerçekleri

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top