Uğur Tatlıcı’dan Pompe Hastalığıyla Mücadeleye Destek

stm-pompe-hastaligi.jpg

Rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın oğlu Uğur Tatlıcı’nın bağış ve destekleriyle yardımcı olduğu kuruluşlara bir yenisi daha eklendi.

UNT Holding CEOsu Uğur Tatlıcı, Dünyada nadir görülen hastalıklar arasında yer alan POMPE Hastalığı ile mücadele eden Uluslararası Pompe Birliğine (International Pompe Association IPA) bağışta bulundu.

 

POMPE HASTALIĞI NEDİR?

Pompe hastalığı, Dünya’da 40 binde 1 gibi oranda nadir olarak görülen kalıtımsal bir hastalıktır. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da düşük bir bilinirliğe sahip olan Pompe hastalığı, hızlı seyreden, yıpratıcı ve çoğunlukla ölümcül olabilen genetik bir kas hastalığıdır ve asit alfa glikosidaz (GAA) isimli enzimin eksikliği veya yokluğu sonucu ortaya çıkmaktadır.  Bu enzimin yokluğu neticesinde oluşan hücre içindeki aşırı glikojen birikimi, sağlıklı kas dokusuna dağılarak hastalığa neden olmaktadır.

AKRABA EVLİLİĞİ ÖNEMLİ BİR ETKEN

Kalıtsal bir hastalık olan ve bu yüzden otozomal çekinik geçiş ile kuşaktan kuşağa aktarılabilen Pompe hastalığında, akraba evlilikleri önemli bir etken olmaktadır. Ülkemizdeki bilinirlik oranı hekimler arasında bile düşük olan Pompe hastalığının, akraba evliliklerinin ülkemizde yaygın olması nedeniyle, bilinenin çok üzerinde insanda bulunabileceği öne sürülmektedir. Bu yüzden Pompe hastalığına yönelik ülkemizde de ulusal bir veri tabanı araştırması başlatılmıştır.

ULUSLARARASI POMPE BİRLİĞİ (International Pompe Association – IPA)

IPA, Pompe hastalığı ile dünya çapında mücadele eden Hollanda merkezli uluslararası bir kuruluştur. IPA aynı zamanda, Pompe hastalığı üzerine araştırmalar yapmak ve Pompe hastaları ile ailelerine yardımcı olmak amacıyla farklı ülkelerde faaliyet gösteren dernek ve kurumları bir çatı altında toplayan uluslararası bir federasyon işlevi de görmektedir.

MEHMET SALİH TATLICI’NIN VASİYETİ: “İNSANA VE DÜNYAYA SAYGI DUY, İNSANLARA YARDIM ET!”

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı, kamuoyunun her zaman saygı ile andığı hayırsever bir işadamıydı. O’nun, insana ve dünyaya saygı duy, insanlara yardım et vasiyetini doğa koruma ve insanlara yardım amaçlı faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlara yaptığı bağışlar ve proje destekleriyle her fırsatta yerine getiren oğlu UĞUR TATLICI ile merhum Mehmet Salih Tatlıcı’nın yardımsever eşi NURTEN TATLICI, ülkemizde ve dünyada çok sayıda kuruluşa destek vermektedir.

UĞUR VE NURTEN TATLICI’NIN DESTEK VERDİĞİ KURULUŞLAR:

Uğur ve Nurten Tatlıcı, ülkemizde ve uluslararası alanda insanlara, engellilere ve doğa korunmasına yardımcı olan çok sayıda kuruluşa desteklerde bulunmaktadırlar.

Daha önce bağış yoluyla ve projelere verilen maddi desteklerle sürdürülen işbirliği Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği, Altı Nokta Körler Derneği, GETEM (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı), Milli Eğitim Vakfı, Türk Böbrek Vakfı, TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı), ve denizlerimizin temizliği ve korunması için çalışan TURMEPA Deniz Temiz Derneği gibi kuruluşlarla gerçekleştirilmiş; ayrıca Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Antalya ilimizdeki okullarımızın bazı ihtiyaçlarının karşılanması için destekte bulunulmuştur.

Uluslararası alanda ise, National Geographic Society ile özellikle aslan, kaplan gibi nesli tükenmekte olan hayvanların korunması için destek verilmiş ve yine yaban hayatın korunması için Avustralya’nın Tasmanya bölgesindeki Bonorong Yaban Hayat Barınağı’na bağışta bulunulmuştur. Bağışlarla ayakta kalabilen bu barınakta, özellikle yaralı hayvanlarla, öksüz ve bakımsız kalmış yöreye özgü yavru hayvanların bakımı yapılmaktadır.

Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın destek verdiği bu kuruluşlara, son yapılan bağışlarla Pompe Hastalığı ile mücadele eden International Pompe Association – Uluslararası Pompe Birliği de eklenmiş oldu.

UĞUR TATLICI: “İNSANA VE DOĞAYA SEVGİ VE SAYGIMIZ HİÇ EKSİLMEYECEK, BU AMAÇLA ÇALIŞAN KURULUŞLARA DESTEĞİMİZ HEP SÜRECEK”

Faaliyetlerine, yapılan bağışlarla destek verdiği kuruluşlara Uluslararası Pompe Birliği’nin de dahil olması üzerine görüşlerini belirten Uğur Tatlıcı, özetle şunları söylemiştir:

Daha önce de çeşitli kuruluşlara verdiğimiz destekler için benzer düşüncelerimi sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmıştım. Ülkemizdeki yardıma muhtaç çocuklarımızın eğitimlerinden, engelli vatandaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılmasına ve güzel ülkemizin ve dünyamızın doğasının korunmasına kadar bütün bu yardımlarımız ve desteklerimizi büyük bir içtenlikle, insana ve dünyaya saygımızın bir sonucu olarak elimizden geldiğince yerine getirmeye çalışıyoruz.

Annem Nurten Tatlıcı ve ben, her zaman saygıyla andığımız babam Mehmet Salih Tatlıcı’nın vasiyetini yerine getirerek, ondan bize kalan değerleri maddi-manevi, her şekilde insanlarımızla, ülkemizle ve dünyayla paylaşıyoruz, rahmetli babamın saygın adını ve anısını yaşatmaya gayret ediyoruz. İnsana ve doğaya saygımız, sevgimiz hiç eksilmeyecek, bu amaçla çalışan ulusal ve uluslararası kuruluşlara desteğimiz bundan sonra da devam edecek.

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top