Yargıtay, Vasiyetnamenin İptalini Reddetti

yargitay-vasiyetnamenin-iptalini-reddetti.jpg

Rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın resmi vasiyetnamesini iptal ettirmek amacıyla, merhumun ilk evliliğinden olan oğulları ve torunlarının açmış olduğu davaları, İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’nden sonra Yargıtay da reddetti.

 

NE OLMUŞTU?

Rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı 22 Şubat 2009 tarihinde hayata gözlerini yummuştu. Merhumun vefatı sonrası, yıllar önce tanzim etmiş olduğu 2 Ağustos 1994 tarihli resmi vasiyetnamesi ortaya çıktı.

Ancak, Mehmet Salih Tatlıcı’nın teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evliliğinden dünyaya gelen çocukları Mehmet Tatlıcı ve Ahmet Tatlıcı ile (daha önce rahmetli olan) diğer oğlu Ali Tatlıcı’dan olma torunları Salih Ziya Tatlıcı (şimdilerde Titiz ailesine evlatlık olarak gitmiş ve soyadını TİTİZ olarak değiştirmiştir) ve Bedriye Kamer Tatlıcı, vasiyetnamedeki miras paylaşımından memnun kalmayarak, merhum işadamının vasiyetnamesinin iptali için davalar açmışlardı.

YILLARCA UĞRAŞTILAR, RAHMETLİ BABALARININ VASİYETNAMESİNİ İPTAL ETTİREMEDİLER…

Bugün hayatta sahip oldukları her şeyi rahmetli babalarının kendilerine bıraktıklarına borçlu olan bu “hayırlı” evlatlar, merhumun daha hastanede yaşam mücadelesi verdiği günlerden başlayarak planladıkları bütün bu davalar sürecinde, aslında planladıkları hiçbir sonuca ulaşamadılar.

RAHMETLİ İŞADAMININ GERİDE BIRAKTIĞI GÖZÜ YAŞLI AİLESİNİ HEDEF ALDILAR

Merhum babalarının saygın anısını yaşatmak yerine, babalarının mirasından “ne yaparız da daha fazla para koparırız” derdine düşen bu “hayırlı” evlatlar, para hırsına yenik düşerek kendilerine bugüne dek hiçbir kötülüğü bulunmamış olan Nurten Tatlıcı ve Uğur Tatlıcı’yı hedef olarak seçmişlerdi.

Nurten Tatlıcı, rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın ikinci eşidir. Kendisi rahmetli işadamına büyük bir sevgi ile bağlanmış, ona hastalığında ve sağlığında tam 43 yıl hayat arkadaşı olmuş, mütevazı ve hayırsever bir insandır.

Uğur Tatlıcı ise, rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile yapmış olduğu evlilikten dünyaya gelen en küçük oğludur.

Nurten Tatlıcı, rahmetli eşi Mehmet Salih Tatlıcı’nın vefatı üzerinden yıllar geçmesine rağmen her yeni güne merhumun kabrini ziyaret ederek başlamakta ve eşinin yasını tutmaya devam ederek, kendi halinde mütevazı bir hayat sürmektedir. Uğur Tatlıcı, merhum babasının saygın adını ve anısını yaptığı hayır amaçlı bağışlarla yaşatmaya çalışan başarılı bir işadamıdır.

AVUKAT ORDUSUNUN VARLIĞINA VE MEDYA DESTEKLİ İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABALARINA RAĞMEN HİÇBİR SONUCA ULAŞAMADILAR…

Bu “hayırlı” evlatlar ve torunlar başlattıkları hukuki süreçte, aralarında üniversite profesörlerinin de bulunduğu büyük bir avukat ordusunun desteğini de alarak sürdürdükleri dava duruşmalarında, insan aklı ve vicdanını zorlayan beyanlarda bulunmaktan çekinmemişlerdir.

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın teyzesinin kızıyla yaptığı ilk evlilikten dünyaya gelen çocukları, başta Mehmet Tatlıcı olmak üzere, açtıkları davalarda medyanın da desteğini alarak Uğur ve Nurten Tatlıcı’yı itibarsızlaştırmaya çalışmışlar, haklarında asılsız ve hukuksuz iddialarla tam 13 suç duyurusunda bulunmuşlardır. Ama, bu haksız, hukuksuz ve mesnetsiz iddialar taşıyan suç duyurularının hepsi de, ülkemizin savcıları ve hakimleri tarafından reddedilmiş veya takipsizlikle sonuçlandırılmıştır.

Bu konudaki detaylı bilgiler, Tatlıcı Gerçekleri haber sitesinin Miras Davaları ve Perde Arkası başlıklı haberlerinde, resmi belgelere dayanan kanıtlarıyla birlikte okurlarımız ve kamuoyunun bilgisine sunulmuştur (Bkz. Tatlıcı Gerçekleri)

“VASİYETNAMEYİ BASKI ALTINDA HAZIRLADI” İDDİASINDA BULUNDULAR…

Yine bu davalar devam ederken, davaları açan bu “hayırlı” evlatlar, merhum Mehmet Salih Tatlıcı’nın ikinci eşi Nurten Tatlıcı ve oğulları Uğur Tatlıcı için de demedik laf bırakmamışlardı. Hatta merhum Mehmet Salih Tatlıcı’nın bu vasiyetnamesini, özgür iradesiyle değil de, ikinci eşi Nurten Tatlıcı’nın baskıları sonucu düzenlediği gibi bir iddiayı, büyük bir pişkinlikle dile getirmekten rahatsızlık duymamışlardı. “Hayırlı” evlatların para hırsı onlara işte bütün bu asılsız ve mesnetsiz iddiaları dile getirme cüreti veriyordu…

ANCAK, TÜM BU NAFİLE ÇABALARI SONUÇSUZ KALDI VE ADALET YERİNİ BİR KEZ DAHA BULDU…

Vasiyetnamenin iptali davasının görüldüğü İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği, daha önce 26 Mart 2013 tarihinde verilen kararı, davacıların vekilleri önünde okumuş ve rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın kendi özgür iradesi ile vasiyetnamesini düzenlediğini, başkalarının etkisi ve tesiri altında kalacak yapıda bir insan olmadığını belirtmiş ve sonuçta, merhumun ilk evliliğinden olma “hayırlı” evlatlarının bu iddialarının yerinde olmadığı hükmüne varmıştı.

“HAYIRLI” EVLATLARIN PARA HIRSI VE REDDEDİLEN DAVANIN YARGITAY AŞAMASI

Ancak İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin açtıkları vasiyetnamenin iptali davalarını reddetmesi, bu “hayırlı” evlatları yollarından alıkoymamış ve içlerindeki para hırsı onları bu mahkeme kararının iptali için Yargıtay’a taşımıştı.

Merhum babaları Mehmet Salih Tatlıcı’nın 22 Şubat 2009 tarihindeki vefatından beri yıllarca devam eden bu dava süreçleri içinde hedefledikleri sonuçlara ulaşamayan bu “hayırlı” evlatlar, vasiyetnamenin iptali davasını taşıdıkları Yargıtay aşamasında da bir kez daha hüsrana uğradılar.

YARGITAY SON NOKTAYI KOYDU…

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi 13 Ekim 2014 tarihli kararla merhum işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın vasiyetnamesinin iptali için ilk evliliğinden çocuklarının ve torunlarının karar düzeltme taleplerini reddetmiştir.

Gelişmeleri, okurlarımız ve kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz…

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top